کد خبر: 1069895 A

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان خبرداد:

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: سال گذشته تشکیل پرونده‌های کلاهبرداری در فضای مجازی در استان مرکزی 104 درصد افزایش یافت که از این تعداد 50 درصد از جرایم کلاهبرداری رایانه‌ای مربوط به سایت دیوار بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سرهنگ احسان آنقی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه های استان مرکزی، افزود: همچنین در سال گذشته از مجموعه جرایم سایبری این استان، 42 درصد مربوط به کلاهبرداری اینترنتی، 26 درصد مربوط به برداشت های غیرمجاز، 20 درصد مربوط به هتک حیثیت و نشر اکاذیب و 12 درصد مربوط به سایر جرائم از قبیل دسترسی های غیرمجاز، تهدید و اخاذی بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به رشد روزافزون استفاده کاربران از فضای مجازی و نداشتن اطلاعات کافی از مخاطرات این فضا، شرایط برای سوءاستفاده مجرمان و افراد سودجو بیش از پیش فراهم شده است.  

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی اظهار داشت: سال گذشته با راه‌اندازی رمز دوم یک بار مصرف (OTP) از سوی بانک مرکزی، جرم برداشت های غیرمجاز از حساب افراد در استان مرکزی که پیش از این حدود 70 درصد از جرایم سایبری را به خود اختصاص داده بود، روند کاهشی به خود گرفته است.

سرهنگ آنقی تصریح کرد: احراز نشدن هویت در سایت دیوار، مهمترین دلیل تبدیل این سایت به بستر وقوع بیشتر جرایم رایانه‌ای در استان مرکزی است و تحقیقات کارشناسان این پلیس نیز این موضوع را گواهی می دهد که برخی از آگهی‌های درج شده در سایت دیوار، بدون هیچ پشتوانه‌ای است و تنها به قصد کلاهبرداری از سوی افراد سودجود در آن به ثبت می‌رسد.

وی بیان داشت: در بیشتر معاملات صورت گرفته در سایت دیوار، افراد کلاهبردار پس از درج آگهی و گرفتن مبلغی به عنوان بیعانه از طعمه‌های خود، هیچ گونه کالایی به مقصد آنان ارسال نمی‌کنند و در برخی موارد نیز مشاهد شده که اجناس ارسال شده با کالای تبلیغ شده در آگهی تفاوت داشته و کالای تقلبی یا معیوب به خریداران تحویل داده شده است.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی با تأکید بر اینکه مهمترین عامل کلاهبرداری‌های اینترنتی، اعتماد نا به ‌جای خریداران به افراد ناشناس در فضای مجازی است، اضافه کرد: فضای سایبری این استان به دقت زیر نظر چشمان تیز بین کارشناسان پلیس فتا است و پیوسته کنترل می‌شود و تنها راه غلبه بر کلاهبرداری‌های اینترنتی، افزایش روزافزون مهارت اینترنتی شهروندان است. 

فضای مجازی سایت دیوار کلاهبرداری های اینترنتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر