کد خبر: 1069021 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: درحال حاضر میزان تست‌های انجام شده کرونا در استان نسبت به گذشته رشد 6 برابری داشته است.

پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین گفت: درحال حاضر هزار و 500 تست پی سی و هزار تست رپید درحال انجام است که نسبت به گذشته رشد 6 برابری داشته است، وقتی به قله و پیک بیماری می‌رسیم حجم مراجعه کنندگان نیز افزایش می‌یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: در یک روز ۳۴۰ بیمار به مرکز شهید بلندیان مراجعه کرده و برای ۹۰ نفر تست پی سی آر انجام شده که این روند به زمان زیادی نیاز دارد، اکنون مرکز شهید بلندیان با ۳ پزشک، ۴ نمونه گیر و ۱۰ پرسنل ثبت اطلاعات در حال فعالیت است.

 وی ابراز کرد: برای کاهش گسترش بیماری در مراکز انجام تست کرونا، تمهیداتی اندیشیده شده و مدت انتظار  افراد باید در فضای باز باشد و مکان‌هایی انتخاب شده که دارای سقف بالای سه متر و تهوبه مناسب باشند.

این مسئول درباره اولویت‌های افراد برای دریافت واکسن ابراز کرد: در هر جلسه ستاد واکسیناسیون حدود ۲۰ تا ۱۵ درخواست داریم اما آنچه مسلم است و به آن متعهد هستیم سند ملی واکسیناسیون است و اقشاری که بیشترین میزان تماس و سرایت را دارند در اولویت هستند.

تزریق 6 هزار دز واکسن آسترازنکا در قزوین

وی با بیان اینکه عوارض واکسن آسترازنکا نگران کننده نیست، گفت: لازم است درباره واکسن در افکار عمومی آرامش ایجاد شود، اکنون واکسن آسترازنکا در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز درحال تزریق است.

نامدار ادامه داد: قیمت بسیار مناسب و شرایط نگهداری در دمای هشت درجه از مزایای واکسن آسترازنکا است، این در صورتی است که واکسن‌هایی همچون فایزر به دمای بسیار پایین نیاز داشته و اگر بیش از دو ساعت در دمای بالاتر باشند خاصیت خود را از دست می‌دهند.

وی اظهار کرد: کاهش مرگ و میر و کاهش جهش ویروس از اهداف  واکسیناسیون است و طبق آخرین بررسی نیز میزان عوارض انعقاد خون واکسن آسترازنکا چهار در یک میلیون نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: به دلیل اینکه این واکسن از نظر تعداد تزریق در کشورهایی مورد استفاده قرار گرفته که با دقت و صحت بالایی عوارض را مطرح کرده‌اند، این آمارها استخراج شده و در سیستم اخلاق پزشکی  و علمی قابل تایید بوده و جزء کمترین عوارض واکسن به شمار می‌آید.

وی بیان کرد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ریسک فاکتور خاصی ازجمله سن و جنس برای این واکسن وجود ندارد، در استان قزوین نیز ۶ هزار دز از این واکسن تزریق شده که هیچ عارضه جدی نداشته است.

این مسئول عنوان کرد: هر واکسنی پس از تزریق به طور طبیعی ممکن است علایم خفیفی مانند تب و دردهای بدنی به همراه داشته باشد که نشان دهنده تولید آنتی بادی در بدن است.

وی افزود: در مجموع ۶۰ تا ۹۰ درصد تمام واکسن‌ها تاثیر دارند و در 10 تا ۴۰ درصد  نیز میزان مرگ و میر را کاهش می‌دهد.

نامدار با بیان تعداد دز واکسن تزریق شده در استان گفت: در مجموع یک‌هزار و 421 دز واکسن در نوبت اول و ۱۵۹ دز در نوبت دوم به گروه هدف بیماران در فاز اول تزریق شده که بالغ بر ۵۰ درصد جامعه هدف بوده و برخی نیز منتظر چارت‌های بعدی و واکسن ایرانی هستند.

اخلاق پزشکی استان قزوین جامعه دانشگاه علوم پزشکی رشد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر