کد خبر: 1068958 A

با مشارکت میراث‌فرهنگی و کمیته امداد؛

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تربت‌حیدریه از راه‌اندازی ۱۲۰ کارگاه تولیدی و خانگی صنایع‌دستی با مشارکت میراث‌فرهنگی و کمیته امداد در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی محمدی در حاشیه بازدید معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت‌حیدریه از کارگاه‌های صنایع‎ دستی که با مشارکت میراث‌فرهنگی و کمیته امداد احیا شده، با اعلام این خبر افزود: از مهترین مزایای  توجه به حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی شهرستان، علاوه بر احیای هنر و پیشه قدیمی گذشتگان، هزینه‌های پایین و اشتغال‌زایی بالا در این بخش است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تربت‌حیدریه ادامه داد: با این هدف و پیرو تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین این دو نهاد، اداره میراث‌فرهنگی، مشاغل سنتی و صنایع‌دستی بومی شهرستان را شناسایی کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به تولید بیش از ۷۰ درصد نخ ابریشم ایران در بخش بایگ این شهرستان از سالیان دور و تولید بیش از ۹۰ درصد در سال‌های اخیر، میراث‌فرهنگی با مشارکت کمیته امداد از کارگاه‌های سنتی ابریشم‌کشی در قالب اعطای تسهیلات برای بهسازی کارگاه‌ها و ایجاد کارگاه‌های جدید فرآوری و تولیدات ابریشم حمایت کردند.

محمدی افزود: هم‌چنین با توجه به وجود معادن غنی عقیق در منطقه یکی دیگر از رشته‌های مورد توجه اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و کمیته امداد گوهرتراشی عقیق و ساخت زیورآلات‌سنتی بود که در سال‌های اخیر سهم عمده‌ای از اشتغال شهرستان در رشته‌های صنایع‌دستی را به خود اختصاص داده است.

محمدی اظهار کرد: از دیگر رشته‌های راه‌اندازی شده و مورد حمایت این دو اداره می توان به نمدمالی، رودوزی‌های‌سنتی، فرت‌بافی و چرم‌دوزی اشاره کرد.

وی گفت: با همکاری کمیته امداد تاکنون بیش از ۱۲۰ کارگاه تولیدی و خانگی صنایع‌دستی در رشته‌های تولیدات نمدی، ابریشم‌کشی، رودوزی‌های‌سنتی، فرت‌بافی و ابریشم‌بافی، تراش‌سنگ، چرم‌دوزی، سفال و ساخت سازسنتی و ... راه‌اندازی شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تربت‌حیدریه افزود: برای حمایت از این کارگاه‌ها مبلغ ۱۵ میلیارد و ۲۹۰ میلیون ریال تهسیلات پرداخت شده است.

ایران صنایع دستی کمیته امداد گردشگری و صنایع دستی معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر