کد خبر: 1068957 A

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سیرجان خبر داد:

رئیس شبکه دامپزشکی سیرجان از آغاز واکسیناسیون ۴۸۰ هزار رأس دام سبک این شهرستان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) از ابتدای اردیبهشت ماه تا اواخر تیرماه ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا، علیرضا زینلی پور گفت: در این فاز واکسیناسیون که با هدف طرح برنامه ملی ریشه کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک و با استفاده از واکسن تولید داخل قرار می گیرند. ۴۸۰ هزار رأس دام شامل(بره، بزغاله و بز، گوسفند) علیه این بیماری  با استفاده از ظرفیت بخش دولتی و خصوصی  به صورت کاملأ رایگان مایه کوبی می شود.

به گفته رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سیرجان، سال گذشته ۱۵۰ هزار رأس دام سبک شهرستان  علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شد که امسال واکسیناسیون به صورت فراگیرتر انجام می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه واکسیناسیون یکی از راه های بسیار مؤثر در پیشگیری از این بیماری است، عنوان کرد: طاعون نشخوارکنندگان کوچک(ppr) از جمله بیماری های کاندید برای ریشه کنی است.

 زینلی پور بیان داشت: واکسیناسیون در کانون های بیماری، مناطق با جمعیت بالای  دام و همچنین مناطقی که در نزدیک به زیستگاه های حیات وحش هستند علیه این بیماری صورت می گیرد.

زینلی پور با اشاره به اینکه طاعون نشخوارکنندگان کوچک(ppr) بیماری واگیر دام هاست، و برای انسان بی خطر است، گفت: این بیماری می تواند علاوه بر انتشار در جمعیت دام های اهلی، حیات وحش از جمله(گوزن و آهو) را نیز درگیر کند.

این مقام مسئول به علائم بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(ppr) اشاره داشت و  یادآور شد: بیماری ابتدا با تب آغاز و سپس با آبریزش دهان، بینی، چشم و گاهی اوقات زخم داخل دهان همراه خواهد بود.

به گفته وی، این بیماری از مهمترین بیماری های دامی بوده و به صورت سریع در جمعیت دامی انتشار پیدا می کند و با توجه به اینکه با اسهال همراه خواهد بود دام مبتلا بسیار لاغر شده و علاوه بر این دستگاه تنفسی دام را نیز درگیر می کند.

وی با بیان اینکه این بیماری در دام های جوان و مناطقی که سابقه واکسیناسیون علیه بیماریppr  را ندارند تلفات بالایی دارد، از دامداران خواست که در راستای انجام کار واکسیناسیون نهایت همکاری را با اکیپ های واکسیناسیون دامپزشکی داشته باشند.

استفاده از ظرفیت واکسیناسیون دامپزشکی بخش دولتی حیات وحش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر