کد خبر: 1068817 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

نماینده اصفهان در شورای عالی استان‌ها گفت: تجمعات کشاورزان اصفهانی با مراعات تمام جوانب سیاسی، امنیتی، حفظ نظام انجام می‌شود. دولت باید حتما مشکلات کشاورزان را مورد توجه قرار دهد و برطرف کند. اعتراض این قشر صنفی و مربوط به شغلشان است و به هیچ عنوان سیاسی و موارد دیگری نمی‌تواند باشد.

حسنعلی مبینی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در این باره اظهار داشت: ریاست صنف کشاورزان در استان اصفهان اعلام کرده بود که دوشنبه همین هفته برای احقاق حقوق کشاورزان، این گروه به سوی سد زاینده‌رود راهپیمایی خواهند کرد و این موضوع با اطلاع عوامل سیاسی، انتظامی و نظامی انجام شد.

وی افزود: در آن روز کشاورزان اصفهان در شرق و غرب به سمت زاینده‌رود رفته بودند و مطالباتشان را مطرح کردند. آنها به کمبود آب و تقسیم ناعادلانه آن و هم اینکه مدت‌های مدیدی است دولت به آنها کمکی نمی‌کند، اعتراض داشتند.

نماینده مردم اصفهان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: در حال حاضر دادستانی اصفهان قول داده پروژه بن و بروجن را مورد بررسی قرار دهد اما خواسته‌های دیگر کشاورزان شامل دادن حقابه و اجرای مصوبه 9 ماده‌ای در این رابطه هنوز اجرایی نشده است.

مبینی‌نژاد ادامه داد: زندگی کشاورزان اصفهان در این شرایط کم‌آبی با مشکلات زیادی مواجه شده است. امسال حقابه آنها داده نشد و بیماری کرونا هم شرایط را از آنچه بود، سخت‌تر کرد.

عضو شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: در این شرایط سخت اقتصادی دولت باید برای کشاورزان استان اصفهان چاره‌ای بیندیشد. باید در مدیریت آب دقت بیشتری کند و وقتی کمبود آب در استان وجود دارد، نباید همین آب را در بخش‌های دیگر استفاده کند؟ چگونه است که از آب زاینده‌رود برداشت‌های غیرقانونی می‌شود و با پمپاژ آب را برداشت می‌کنند.

وی گفت: مردمی که چند قرن است از حقابه خود استفاده می کردند در حال حاضر اجازه برداشت از آن را ندارند و بعد دولت تخصیص‌های جدیدی برای حقابه کشاورزان قائل می‌شود.

مبینی‌نژاد ادامه داد: این تجمع با مراعات تمام جوانب سیاسی، امنیتی، حفظ نظام انجام شد. ما معتقدیم دولت باید حتما مشکلات کشاورزان را مورد توجه قرار دهد. اعتراض این قشر هم کاملا صنفی و مربوط به شغل‌شان است و به هیچ عنوان سیاسی نیست.

وی ادامه داد: طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان اصفهان 5 ساله است که البته استاندار اعلام کرد اگر اعتبارات تخصیص داده شود احتمالا این طرح 3 ساله هم به پایان می‌رسد. با اجرای این طرح، بخشی از مشکلات و نگرانی‌های کشاورزان حل می‌شود چراکه با انتقال آب این طرح به بخش صنایع استان، آب کشاورزان آزاد می‌شود.

نماینده اصفهان در شورای عالی استان‌ها بیان کرد: طرح انتقال آب از خلیج فارس مشکل آب کشاورزان استان را در آینده می‌تواند برطرف کند و این در حالی است که آنها امروز مشکل دارند. امروز حتی برای بستر رودخانه هم تخصیص‌های جدیدی در نظر گرفته شده و آب به صاحبان اصلی آن داده نمی‌شود.  

وی افزود: 4 قرن پیش در طومار شیخ بهایی حقانیت حقابه کشاورزان اصفهانی ثابت شد. برای راه‌اندازی و بازگشایی تونل یک و دو در چهارمحال و بختیاری کشاورز اصفهانی هزینه کرده‌اند. و برای انتقال آب به یزد قرار بر این بود از تونل سوم استفاده شود ولی این تونل تا امروز افتتاح نشده و از سهم آب کشاورزان اصفهانی برداشت و به آنها داده شد. همچنین در چهارمحال و بختیاری از این حقابه برداشت‌های غیرقانونی می‌شود که نیاز به مدیریت بیشتری دارد.  

اصفهان دولت مشکلات کشاورزان شورای عالی استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر