کد خبر: 1068487 A

مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین:

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی استان قزوین کاهش بارندگی های جوی در سال ۵۰ سال اخیر بی سابقه خواهد بود که موجب تنش های آبی علی الخصوص در فصل تابستان خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین و به نقل از روابط عمومی استانداری قزوین، قدرت الله مهدیخانی با اعلام این خبر گفت: در خصوص تنش آبی جدی و تهدید کننده‌ای که در طی سال جاری در استان رخ خواهد داد و بنا بر اعلام وزارت نیرو، در سال آبی جاری، میانگین بارش‌ها در کشور کاهش ۵۰ درصدی داشته که سهم استان قزوین کاهشی بالغ بر ۳۰ درصد نسبت به میانگین سالیانه می‌باشد.

مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین افزود: این پدیده منجر به افت شدید منابع آبی استان از جمله سطح آب در سفره‌های زیر زمینی، بالاخص سفره‌ی دشت قزوین و نیز مخازن آبی پشت سدها گردیده که این کاهش در حجم ذخیره آب، موجب بروز تنش‌های آبی، علی الخصوص در فصل تابستان خواهد شد.

مهدیخانی ابراز کرد: شدت کاهش نزولات جوی به حدی است که بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی، در ۵۰ سال اخیر بی سابقه خواهد بود. البته شواهد این خشکسالی، حتی در فروردین ماه جاری رخنمون داشته و گزارشاتی مبنی بر خسارات وارده در حوزه کشاورزی استان و بالاخص زراعت دیم دریافت شده است.

این مسئول بیان کرد: طی جلسات برگزار شده در استان، راهکارهای کنترل تنش آبی مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته و پیشنهادات دستگاه‌های متولی امر اتخاذ گردیده است.

وی افزود: نقش مسئولین در مدیریت منابع آب استان در بخش‌های کشاورزی و خانگی با ترویج اصلاح الگوی مصرف، ممانعت از کشت محصولات آب بر، کنترل برداشت از چاه‌ها، آبرسانی اضطراری بوسیله تانکر و مخازن سیار در سطح شهرها و روستاها ضروری است.

 مهدیخانی تاکید کرد: از کشاورزان و مردم خواست داریم با رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی حداکثری آب در حوزه کشاورزی و مصارف خانگی، تعامل و هم افزایی لازم را با مسئولین به عمل آورده تا بتوان بحران آب را به درستی مدیریت و از آن عبور کرد.

استان قزوین خشکسالی سازمان هواشناسی کشاورزی مدیریت بحران استان قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر