کد خبر: 1068397 A

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز از شناسایی ۲ محوطه تاریخی در منطقه بیلقان کرج واقع در حاشیه جاده کرج - چالوس خبرداد.

به گزارش ایلنا، عباس نوری گفت: بر اساس بررسی‌ها و بازدیدهای میدانی انجام شده در منطقه بیلقان جاده‌ کرج - چالوس ۲ محوطه باستانی شناسایی شد.

وی بیان داشت: گذرگاه طبیعی جاده کرج - چالوس در واقع مهم ترین راه ارتباطی و اتصال دامنه های جنوبی البرز به نواحی شمالی کشور است که از منظر جغرافیای سیاسی در گذشته باستانی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است.

نوری افزود: شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل مقاومت ۲۰۰ ساله ایالت طبرستان در برابر حملات اعراب در قرون اولیه اسلامی را همین صعب العبور بودن منطقه دانست که با ساخت قلعه‌ها و برج‌های دیده‌بانی و نگهبانی در محورهای مواصلاتی امنیت و اهمیت این گذرگاه طبیعی را دو چندان کرده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز ادامه داد: از این رو با توجه به موقعیت جغرافیایی ۲ محوطه باستانی کشف شده در جبهه شرقی دامنه های بیلقان به نظر می رسد که کاربرد این محوطه های تاریخی در زمینه تامین امنیت و دیدبانی این گذرگاه بوده باشد.

وی گفت: با کشف و شناسایی این ۲ محوطه در منطقه بیلقان، بررسی‌های بیشتر از طریق کارشناسان مربوطه به منظور تشکیل پرونده ثبتی در دست اقدام قرار گرفته است.

استان البرز باستانی برج جاده گردشگری و صنایع دستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر