کد خبر: 1068231 A

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان پاوه، از لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب جهت جلوگیری از بحران در شهرستان خبر داد و گفت: میزان آبدهی چشمه‌ها و چاه‌های شهرستان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به کمتر از یک‌سوم رسیده است.

به گزارش ایلنا، سالم مرادی امروز در جمع اصحاب رسانه، صرفه‌جویی در مصرف آب را تنها راه جلوگیری از بحران آب در شهرستان پاوه دانست و اظهار داشت: با توجه به رشد جمعیت و نیاز روز افزون به منابع آبی جدید، و لزوم حفظ و مدیریت منابع آبی موجود، جلوگیری از تنش آبی و تسهیل در امر خدمات رسانی از چالش‌های پیش روی شرکت آبفا است.

وی افزود: آب به عنوان یک منبع با ارزش نقش اساسی در زندگی انسان داشته و یکی از مهمترین عوامل زیر ساختی در زندگی اجتماعی و توسعه جوامع بشری به شمار می‌رود.

مدیر امور آب و فاضلاب پاوه خاطرنشان کرد: با عنایت به خشکسالی‌های چند سال اخیر، شیوع ویروس کرونا و کاهش نزولات آسمانی از ۶۷۰ میلی‌متر در سال گذشته به ۴۷۸ میلی متر در سال آبی جاری ما اکنون در شهرستان با ۳۶ درصد کاهش نزولات جوی روبرو هستیم، که موجب افزایش سرانه مصرف و برداشت بی حد و حصر از آب‌های سطحی و زیر زمینی شده و وضعیت آب شهرستان را به سطح بحران نزدیک ساخته است.

مرادی ادامه داد: شهرستان پاوه دارای پنج شهر با ۱۷ هزار مشترک و ۹ هزار و ۱۰۰ مشترک روستایی است، نیاز آبی شهر با ۱۷۰ لیتر در ثانیه، از ۴ حلقه چاه و ۶ دهنه چشمه با حداکثر تولید ۱۰۰ لیتر در ثانیه تامین می‌شود.

این مسئول بیان کرد: همچنین تعداد روستاهای شهرستان، ۴۲ روستا است که از این تعداد ۳۰ روستا با نیاز آبی ۷۰ لیتر در ثانیه تحت پوشش این امور قرار دارد که منابع تامین آب آن‌ها از هشت حلقه چاه با حداکثر تولید ۵۰ لیتر در ثانیه آب تامین می‌شود.

مدیر امور آبفا پاوه تصریح کرد: با توجه به کاهش آبدهی چشمه‌ها و چاه‌های شهرستان و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته میزان آبدهی آن‌ها به کمتر از یک‌سوم رسیده است، که همین امر نشان دهنده تنش آبی در شهرستان و سالی بحرانی از نظر تامین و توزیع آب شرب خواهد بود.

وی ضمن اشاره به آبرسانی سیار به ۱۸ روستای شهرستان و بخشی از شهر بانه‌وره، گفت: عمده تنش آبی ما در شهرستان پاوه مربوط به شهر پاوه و بخش الحاقی آن و شهر بانه وره است، همچنین مشکل تنش آبی چند روستا و ۲ شهر شهرستان با طرح نوبت‌دهی فشرده به صورت موقت مدیریت شده است، که در صورت ادامه دار بودن تنش آبی ما با بحران گسترده در شهرستان روبرو خواهیم شد.

مرادی در پایان، خاطرنشان کرد: با توجه به در پیش بودن فصل گرم سال و شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت مسائل بهداشتی، از مردم فهیم شهرستان درخواست داریم تا حد امکان مدیریت مصرف را سرلوحه خود قرار داده، تا بتوانیم فصل گرم سال را به خوبی مدیریت کرده و در امر خدمت رسانی پیش گام باشیم.

آب و فاضلاب رشد صرفه جویی در مصرف ویروس شهر پاوه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر