کد خبر: 1067969 A

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین:

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: در حال حاضر میزان برداشت از منابع آب در استان بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب است و این روند بسیار نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، حمید منصوری درباره اهمیت نصب کنتورهای هوشمند در استان قزوین گفت: طرح نصب کنتورهای هوشمند از سال ۹۳ در استان کلید خورد تا در کنار سایر فعالیت‌های تعادل بخشی به کاهش مصرف آب های زیرزمینی کمک کند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین ادامه داد: هدف از اجرای طرح نصب کنتورهای هوشمند صیانت، حفاظت و مدیریت بهینه منابع آب‌های زیرزمینی است که اجرای آن همچنان ادامه دارد.

وی ابراز کرد: در حال حاضر میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی ازجمله چاه، قنات و چشمه در استان بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون مترمکعب است که حدود ۹۶۰ میلیون مترمکعب آن از چاه‌های مجاز صورت می‌گیرد و این روند بسیار نگران کننده بوده و باید مدیریت و مصرف آن بهینه شود.

این مسئول افزود: از سال ۹۳ تاکنون بیش از 3 هزار و 500 دستگاه کنتور هوشمند در چاه‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی استان نصب شده و با نصب این تعداد کنتور زمینه صرفه جویی ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب در استان فراهم شده است.

منصوری اضافه کرد: در حال حاضر 2 هزار و 300 حلقه چاه کشاورزی، صنعتی و خدماتی و ۳۹۳ حلقه چاه فرم یک در استان باقیمانده که باید کنتور هوشمند در آن‌ها نصب شود که اگر اعتبار لازم تامین شود قادریم سالانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ کنتور را نصب و راه اندازی کنیم.

عدم استقبال از نصب کنتورهای هوشمند

وی بیان کرد: در کنار کمبود اعتبارات تخصیص یافته به دلایل مختلف کشاورزان نیز استقبال خوبی از نصب کنتور هوشمند نکرده‌اند؛ بنابراین این پروژه طولانی شده و هنوز به اتمام نرسیده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای قزوین با ابراز نگرانی از بروز خشکسالی در سال جاری به دلیل پیش بینی کاهش بارندگی‌ها گفت: براساس پیش بینی هواشناسی امسال با بحران خشکسالی مواجه خواهیم شد؛ از این رو رسالت همه ما مدیریت منابع آبی است و انتظار داریم در جلسات شورای حفاظت از منابع آب سایر دستگاه‌های ذیربط از جمله جهاد کشاورزی، شرکت توزیع نیروی برق، آبفا، استانداری، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی نیز در این زمینه همراه شرکت آب منطقه‌ای باشند تا این کار مهم عملیاتی شود.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲۰۰ واحد صنعتی و کشاورزی فاقد کنتور هوشمند هستند که آمادگی داریم در صورت همکاری این واحدها سالانه ۸۰۰ کنتور این بخش را نصب کنیم.

منصوری بیان کرد: تکمیل طرح نصب کنتورهای هوشمند نیازمند همکاری همه دستگاه‌های ذیربط استان است و از رسانه‌ها نیز انتظار داریم با اطلاع رسانی مناسب از پیامدهای مصرف بی رویه و کاهش ذخایر زیرزمینی و بحران کم آبی، زمینه همراهی کشاورزان با این طرح را مهیا کنند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای قزوین گفت: با ۱۲ میلیارد تومان هزینه و نصب ۳۵۰۰ دستگاه کنتور هوشمند در حال حاضر در نصب این کنتورها در ردیف استان‌های پیشرو کشور هستیم و جا دارد از همکاری برخی دستگاه‌ها از جمله شرکت توزیع نیروی برق، در اجرای این طرح تشکر و قدرانی شود.

استان قزوین جهاد کشاورزی کشاورزی کمبود اعتبارات منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر