کد خبر: 1067959 A

معاون شرکت آب و فاضلاب استان مطرح کرد:

معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: اکنون 265 روستای استان با جمعیت 170 هزار نفر به دلیل کاهش بارندگی و افزایش میزان آب برای مصارف غیر شرب با تنش آبی مواجه هستند.

به گزارش ایلنا، رضا عطایی با اعلام این مطلب افزود : اگر چه آمار روستاهای دارای تنش آبی در سال جاری نسبت به سال گذشته با کاهش 15 درصدی مواجه است، اما پیش بینی می شود که با فرارسیدن فصل گرما تنش آبی نیز در روستاهای استان افزایش یابد.

وی افزایش مصرف آب را دلیل اصلی بروز تنش آبی عنوان کرد و گفت: 841 روستای دارای سکنه در خراسان شمالی وجود دارد که 689 روستای بالای 20 خانوار زیر پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب استان هستند.

وی با بیان اینکه کاهش بارندگی ها تاثیر زیادی در تامین آب شرب شهری و روستایی دارد، گفت: تاکنون تنش آبی قابل ملاحظه ای در 24 شهر خراسان شمالی وجود ندارد.

به گفته عطایی آب شرب 3 شهرستان بجنورد اسفراین و شیروان از سد تامین می شود و پیش بینی شده تابستان امسال مشکلی برای تامین آب نداشته باشیم با این حال اگر همچنان کاهش بارندگی ها تدوام داشته باشد ممکن است این شهرها هم با مشکل مواجه شوند.

کاهش بارش ها و نزولات جوی منجر به کاهش ذخایر آب های زیرزمینی و کاهش آبدهی قنوات و چشمه ها نیز می شود .

شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی بیش از 200 هزار مشترک آب در شهرها، 121 هزار مشترک آب در روستاها و 60 هزار مشترک فاضلاب دارد.

پوشش خراسان شمالی شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی شهرستان بجنورد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر