کد خبر: 1067451 A

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی خبر داد:

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی علت 40 درصد از مرگ و میرها در استان مرکزی را شامل می شود که این شاخص رتبه نخست علل مرگ در این استان است.

به گزارش ایلنا، علی علیمحمدی افزود: در استان مرکزی سن ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق تا 40 سالگی کاهش یافته که این رخداد زنگ خطر جدی است و در این راستا باید سبک زندگی سالم و پرتحرک بیشتر مورد توجه خانواده‌ها قرار گیرد.

وی ادامه داد: انواع سرطان‌ها و حوادث، پس از بیماری‌های قلبی و عروقی رتبه‌های بعدی علت های مرگ و میر در این استان را به خود اختصاص داده اند. همچنین بر اساس مستندات بالینی ابتلای به دیابت و فشار خون نیز از عوامل جدی زمینه‌ساز بیماری‌های غیرواگیر و کاهش کیفیت زیستی در شهروندان استان مرکزی است.

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی اظهار داشت: ابتلا به انواع سرطان‌ها با ژنتیک، نوع تغذیه و عوامل محیطی ارتباط تنگاتنگ دارد و  بر اساس یافته های آماری، در استان مرکزی سرطان های سینه و دستگاه گوارش در زنان و سرطان های معده، پروستات و دستگاه گوارش در مردان بیشترین فراوانی را دارد.

علیمحمدی تصریح کرد: مصرف مواد دخانی و الکل، خوردن غذا و نوشیدنی داغ، استفاده بیش از حد فست فودها، استرس، عوامل آلایندگی هوا و صنایع و مصرف غذاهای دود داده شده درصد ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. 

وی بیان داشت: بر این اساس نیاز است که خودمراقبتی در بین مردم استان بالاتر برود و اقدامات پیشگیرانه را با سبک زندگی سالم سرلوحه قرار دهند. همچنین در این رابطه ضروری است که مطالعات علمی در حوزه آلاینده‌های محیطی و ارتباط آن با بیماری‌های سخت درمان در استان مرکزی بیشتر مدنظر باشد.

بیماری های قلبی و عروقی مرگ و میرها 40 درصد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر