کد خبر: 1067227 A

برای سومین سال متوالی؛

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: استان قزوین برای سومین سال به عنوان یکی از استان‌های پایلوت اجرا کننده طرح ملی افزایش عملکرد گندم و بهره‌وری نظام های گندم بنیان برگزیده شده است.

به گزارش ایلنا از قزوین، مجید اسماعیلی‌ با اشاره به طرح ملی افزایش عملکرد گندم و بهره‌وری نظام های گندم بنیان گفت: این طرح در سال جاری در سطح ۴۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اجرا می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین ادامه داد: استان قزوین برای سومین سال بعنوان یکی از استان‌های پایلوت اجرا کننده این طرح برگزیده شده و طی ۲ سال گذشته نیز اجرای این طرح از لحاظ حفاظت از خاک، کاهش مصرف آب و رشد تولید نتایج خوبی را به همراه داشته است.

وی ابراز کرد: این طرح در کنار تلاش برای رشد ۲۵ درصدی عملکرد و تولید گندم در مزارع زیر کشت این محصول، اهدافی همچون کاهش هزینه‌های کشت، ارتقای بهره‌وری و حفاظت بهتر از منابع آب و خاک را پیگیری می‌کند.

این مسئول افزود: آموزش به کشاورزان، ساماندهی بهره‌گیری از بذور و استانداردسازی آن و  استفاده از ارقام اصلاح شده و مقاوم به خشکی، مبارزه بهتر با آفات و علف‌های هرز، بهینه‌سازی مصرف کود و تناوب کشت از موضوعاتی است که در اجرای این طرح مورد توجه قرار می‌گیرد.

اسماعیلی گفت: با اجرای این طرح در سال پنجم، نتایج و دستاوردهای آن از سوی محققان و کارشناسان حوزه زراعت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و به مزارع گندم در سطح کشور تعمیم داده می‌شود.

استان قزوین بهره وری جهاد کشاورزی کشاورزی گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر