کد خبر: 1066494 A

در گفت و گوی شهردار اصفهان و سمرقند مطرح شد؛

شهرداران اصفهان و سمرقند ازبکستان در گفت و گویی آنلاین در خصوص مقدمات خواهرخواندگی میان این دو شهر تبادل نظر کردند.

به گزارش ایلنا از اصفهان، قدرت اله نوروزی، شهردار اصفهان در گفت و گوی آنلاین با بابر میرزا آبلاقل اف شهردار سمرقند که در حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان برگزار شد، ضمن برشمردن ویژگی های شهر اصفهان، اظهار کرد: شهر اصفهان از مهمترین شهرهای ایران و یک شهر جهانی دارای قدمتی طولانی است.

شهردار اصفهان این شهر را از لحاظ میراثی یکی از شهرهای مهم کشور نام برد که دارای آثار تاریخی بسیار ارزشمندی است و تاکید کرد: در حوزه میراثی و گردشگری آثار متعدد زیادی در اصفهان قرار دارد و میدان نقش جهان اصفهان دارای تشابهاتی با میدان زیبا شهر سمرقند یعنی میدان "ریگستان" است.

وی با بیان اینکه اصفهان با 13 شهر در جهان خواهرخوانده است، اضافه کرد: با نهایی شدن خواهرخواندگی میان اصفهان و سمرقند و همچنین اضافه شدن دو شهر دیگر از جمله حیدرآباد هند و پرتو پرتغال تعداد خواهرخوانده های اصفهان به زودی به 16 خواهرخوانده می‌رسد.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان در 10 سازمان بین المللی جهان و شبکه جهانی عضو است، ادامه داد: یکی از مهمترین شبکه ها و سازمان ها، عضویت اصفهان در شبکه شهرهای خلاق صنایع دستی یونسکو است که اصفهان با دارا بودن 200 رشته از صنایع دستی یکی از شهرهای مهم جهانی در صنایع دستی است.

وی در ادامه به محورهای مشترک همکاری میان اصفهان و سمرقند اشاره کرد و گفت: شیان چین، خواهرخوانده مشترک هر دو شهر است و اصفهان و سمرقند از جهت ارتباط با جاده ابریشم می توانند همکاری های بسیار خوبی با یکدیگر داشته باشند، می توانیم در حوزه هنر برای نخستین بار وبینار مشترکی را میان این سه شهر تشکیل دهیم و همکاری خود را با همین موضوع آغاز کنیم.

وی با اشاره به قرارداد خواهرخواندگی که قرار است میان شهرهای اصفهان و سمرقند امضا شود، تاکید کرد: سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان در حال پیگیری این موضوع است و این آمادگی وجود دارد تا ظرف یک هفته آینده این اقدامات برای عقد قرارداد خواهرخواندگی مراحل نهایی خود را طی کند.

*ریشه های تاریخی و باستانی، زمینه ساز توسعه روابط میان اصفهان و سمرقند

شهردار سمرقند نیز در این گفت و گوی آنلاین اظهار داشت: شهر سمرقند نه تنها شهری باستانی و تاریخی بلکه شهر فرهنگ و تمدن، علم و دانش است.

"بابر میرزا آبلاقل اف" با بیان اینکه بخش تاریخی شهر سمرقند در سال 2001 در لیست شهرهای باستانی یونسکو قرار گرفته است، اضافه کرد: در شهر سمرقند رصدخانه "الغ بیگ" دارای شهرت زیادی است و این شهر دارای 15 هتل و بیش از 100 شرکت در زمینه گردشگری است.

وی تاکید کرد: از طرف ریاست جمهوری ازبکستان به موضوع رشد و توسعه صنعت گردشگری، اقتصاد و بهبود سرمایه گذاری در این شهر توجه زیادی شده است، سالهاست نمایندگان ادیان مختلف در این شهر در صلح و آرامش خوبی در کنار یکدیگر در حال زندگی هستند و شهر سمرقند با شهرهای بسیاری در جهان در حال گسترش روابط فرهنگی، ‌تاریخی و اقتصادی خود است.

"آبلاقل اف" افزود: امیدوارم روابط برادری و همکاری میان دو شهر اصفهان و سمرقند برقرار شود و بتوانیم با همکاری مدیران شهری در اصفهان روابط بلند مدت خود را در زمینه های مختلف از جمله گردشگری مذهبی دنبال کنیم.

اصفهان باستانی جاده گردشگری ازبکستان شهردار اصفهان ایلنا استان اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر