کد خبر: 1064697 A

مدیرکل میراث‌ فرهنگی استان مرکزی خبر داد:

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: سال گذشته 5 سرای بازار تاریخی اراک با هدف استحکام بخشی این اثر ارزشمند تاریخی به عنوان بخشی از هویت کالبدی این شهر مرمت شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مصطفی مرزبان افزود: ترمیم مشارکتی سرای کاشانی در بخش سرپوشیده و قسمت روباز، سرای نبی‌زاده، سرای فلسطین، سرای گلشن و سرای صندوق‌سازها از مجموعه تاریخی بازار اراک از جمله اقداماتی بوده که در سال گذشته در این راستا انجام شده است.

وی ادامه داد: در سراهای نبی‌زاده، گلشن، صندوق‌سازها و فلسطین ساماندهی محوطه و کف‌سازی انجام شده و در قسمت روباز سرای کاشانی مرمت حوض میانی و کف‌سازی آن صورت گرفته، ضمن آنکه در قسمت سرپوشیده سرا، مرمت بام به شیوه سنتی انجام شد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اظهار داشت: در سال جاری با توجه به اینکه طرح ساماندهی، مرمت و احیای مجموعه بازار به تصویب می‌رسد، اقدامات اساسی در بخش‌های مختلف بازار، احیای سراهای مختلف بر اساس کاربری‌های پیشنهاد شده از سوی مشاور در طرح مذکور با اولویت سراهایی که مالکان آنها مشارکت لازم را داشته باشند به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد.

مرزبان تصریح کرد: علاوه بر احیای سراهای مذکور، به صورت همزمان مرمت‌ اضطراری، رفع خطر و استحکام بخشی در قسمت‌های عمومی به ویژه راسته‌های اصلی بازار در دستور کار قرار دارد و کف‌سازی و محوطه‌سازی گذرها و سراها با مشارکت شهرداری بافت تاریخی و راه و شهرسازی انجام خواهد شد.

وی بیان داشت: تاکنون 10 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی برای بازار تاریخی اراک پیش‌بینی شده است که در صورت تخصیص اعتبار، به امور مرمتی اختصاص می‌یابد. شهرداری 30 میلیارد ریال و راه و شهرسازی استان 7 میلیارد اعتبار برای مرمت و ساماندهی مجموعه تاریخی بازار اراک اختصاص دادند که با هماهنگی این اداره کل و با نظارت کارشناسان هزینه می‌شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی تأکید کرد: مجموعه کسب و کارهای بازار اراک به دلیل شیوع موج چهارم کرونا به طور موقت تعطیل است که این مهم در عملیات مرمتی بازار به‌ویژه در بخش‌های عمومی شامل راسته‌های اصلی و گذرها باعث کمک زیادی کرده اما، در سایر فضاهای عمومی مرتبط با سراها و تیمچه‌ها، تعطیلی باعث توقف و کندی در مور اجرایی است.

بازار تاریخی اراک مرممت 5 سرای بازار مرمت 5 سرای بازار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر