کد خبر: 1064628 A

یک مسئول در گفت‌وگو با ایلنا:

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور بار دیگر نسبت به هجوم ملخ‌های صحرایی به باغات و مزارع هشدار داد و گفت: با توجه به دمای هوا و پوشش گیاهی ضعیف در استان خوزستان بدون شک در سنین بالاتر پوره‌های ملخ مهاجم صحرایی به هم متصل شده و تشکیل باند می‌دهند و برای تغذیه به مزارع و باغات سبز هجوم می‌برند.

مسعود لطیفیان با بیان اینکه عملیات ردیابی ملخ صحرایی در 10 استان کانونی این آفت در جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب کشور بطور مرتب و منظم درحال انجام هست، اظهار کرد: گزارشات ردیابی با سیستم el3, el3m, el3w به سازمان حفظ نباتات و فائو ارسال می‌شود و گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال جاری سطح ردیابی ملخ صحرایی در حدود 2 میلیون  و 700 هکتار انجام شده است. 

وی ادامه داد: سطح مبارزه با ملخ صحرایی اکنون در حدود 6 هزار و 300 هکتار در سه استان خوزستان، بوشهر و ایلام در حال انجام است.

لطیفیان با تاکید بر اینکه آخرین گزارش از تفریخ دستجات تخم ملخ صحرایی در شهرستان هندیجان از استان خوزستان گزارش شده است، افزود: همچنین پوره‌ها غالبا در سن یک و دو هستند و با توجه به دمای هوا و پوشش گیاهی ضعیف در این منطقه بدون شک در سنین بالاتر پوره‌ها به هم متصل شده و تشکیل باند می‌دهند و برای تغذیه به مزارع و باغات سبز هجوم خواهند برد.

به گفته وی؛ مبارزه با پوره ملخ صحرایی در هندیجان خوزستان در سطح 300 هکتار انجام شده است و ردیابی‌های همچنان ادامه دارد.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور درباره آخرین وضعیت مبارزه با ملخ های بومی نیز گفت: سطح مبارزه با ملخ‌های بومی به حدود 24 هزار و 445 هکتار در 5 استان گیلان، زنجان، قزوین، کردستان، گلستان رسیده است.

لطیفیان ادامه داد: در برخی از استان‌های کانونی ملخ‌های بومی، کپسول‌های تخم درحال تفریخ و پوره‌ها در حال ظهور هستند و در همه آن‌ها  عملیات پایش و ردیابی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در برخی از استان‌ها نیز پوره‌ها با تراکم کم و پراکنده گزارش شده است و جمعیت آفت نرم مبارزه نرسیده است، افزود: این استان‌ها را  اردبیل، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، تهران و مرکزی هستند.

لطیفیان با بیان اینکه در سه استان گیلان، زنجان و قزوین پوره ملخ‌های بومی غالبا مراکشی بوده و در سن 3 و 4 با جمعیت بالا گزارش شده، اظهار کرد: در این استان‌ها عملیات ردیابی و مبارزه با اکیپ‌های ردیابی و مبارزه به شدت در حال انجام است.

وی سطح مبارزه در استان گیلان را 7 هزار و 500 هکتار، زنجان را 8 هزار و 675  هکتار و قزوین را 6 هزار و 700 هکتاراعلام کرد.

لطیفیان پیش‌بینی کرد: سطوح مبارزه در این استان‌ها افزایش یابد. 

وی درباره شرایط مبارزه در سایر استان‌های کشور نیز گفت: در استان گلستان و اردبیل هم پوره‌ها ظاهر شده‌اند، بیشتر پوره‌ها سن یک بوده و مبارزه در استان گلستان آغاز شده و سطح مبارزه 550 هکتار است.

لطیفیان از درگیری استان کردستان نوع دیگری از ملخ‌های بومی خبر داد و افزود: مبارزه با پوره ملخ‌های شاخک بلند بدون بال جنس اوارویستا و پلی سارکوس در شهرستان‌های سروآباد و بانه و مریوان استان کردستان در حال انجام است.

وی سطح مبارزه با این نوع ملخ در استان کردستان را تاکنون  یک هزار و 20 هکتار اعلام کرد که در سال جاری  پیش بینی می‌شود این سطح تا 8 هزار هکتار افزایش یابد.        

لطیفیان تنها استان‌های کشور که هنوز تفریخ تخم و ظهور پوره گزارش نشده است را آذربایجان شرقی و غربی، کرمانشاه بشمرد.                                        

استان خوزستان استان کردستان پوشش تغذیه سازمان حفظ نباتات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر