کد خبر: 1063966 A

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به ایلنا خبر داد:

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل از اهدای 8 هزار و 478 جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در سال 99 خبر داد.

پروانه رضا قلیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا از اهدای 8 هزار و 478 جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در سال 99 خبر داد و گفت: در سال گذشته به‌رغم شیوع ویروس منحوس کرونا و قرار گرفتن در دوران فاصله‌گذاری اجتماعی که در بیشتر ایام سال متأسفانه منجر به تعطیلی ناگزیر کتابخانه‌های عمومی شد، در حوزه اهدای کتاب در استان وضعیت مطلوبی وجود داشت.

وی با بیان اینکه اصحاب فرهنگ و هنر، شاعران، نویسندگان و فعالان اجتماعی که دغدغه کتاب و کتاب‌خوانی دارند، به‌صورت متناوب به کتابخانه‌های عمومی کتاب اهدا می‌کنند، افزود: در سال‌های اخیر تلاش کرده‌ایم تا با عزم جدی علاوه بر اشخاص حقیقی، با بنیادهای نیکوکارانه ارتباط برقرار کرده و از ظرفیت‌های آنها در تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی استان استفاده کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ادامه داد: برخی بنیادها در این خصوص استقبال خوبی داشته و کتاب‌های ارزشمندی اهدا کرده‌اند که بعد از آماده‌سازی در چرخه امانت کتابخانه‌های عمومی قرار گرفته و مورد رجوع و استفاده اعضا و شهروندان قرار گرفته است.

وی در مورد راهکارهای ترویج فرهنگ اهدای کتاب عنوان کرد: این امر نیاز به راه‌اندازی کمپین‌های جدی و فراگیر اجتماعی در سطح جامعه و شبکه‌های مجازی دارد و پیش از شیوع کرونا با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دستورالعمل کمپین «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» به استان‌ها ابلاغ شده بود که متأسفانه شیوع کرونا موجب تعلیق موقت اجرای این طرح شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: در سال‌های اخیر کمپین بسیار شایسته «نذر کتاب» در سطح استان برگزار شد که به دلیل وجود واژه «نذر» در عنوان آن و تمرکز فعالیت‌ها در مناسبت‌های دینی، هم‌پوشانی خوبی با جامعه مذهبی و فرهنگ آیینی داشت.

رضاقلیزاده با بیان اینکه تجربه برگزاری چنین کمپین‌هایی نشان داده که مشارکت فرهیختگان، مشاهیر و مفاخر جامعه در چنین اقداماتی به رونق افزون‌تر آن و فراگیری و تأثیرگذاری‌اش کمک می‌کند، بیان کرد: از تمامی شخصیت‌های تأثیرگذار جامعه اعم از اساتید، نویسندگان، هنرمندان، ورزشکاران، روحانیان و غیره استدعا داریم که به‌صورت مستمر در خصوص ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و اهدای کتاب نهاد کتابخانه‌های عمومی را یاری کنند.

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در پاسخ به این سوال که بیشتر چه قشری به کتابخانه‌های عمومی استان کتاب اهدا می‌کنند، اذعان کرد: بیشترین میزان اهدای کتاب از طرف فعالان فرهنگی و جامعه کتاب‌خوان است و این قشر چون اشتغال روزمره به مطالعه دارند و با مباحث فرهنگی و دغدغه‌های امروز و فردا آشنا هستند بیش از سایرین به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی واقف هستند؛ بنابراین می‌دانند برای ساختن جامعه‌ای آگاه، آزاد و آباد که مشکلات اجتماعی و فرهنگی آن در کمترین حد ممکن باشد، ناگزیر به ارتقای سرانه مطالعه است. 

وی با بیان اینکه اهدای کتاب هم مثل سایر مقولات مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی، به‌رغم پیشرفت در سال‌های اخیر هنوز به میزان مورد انتظار نرسیده است، گفت: اساساً کار فرهنگی به‌ویژه در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی امری کران‌مند نیست؛ هرچند در سطح ملی و جهانی استانداردهایی برای آن تعریف شده است.

 

کتاب کتابخانه کتابخوانی فرهنگ مطالعه پروانه رضا قلیزاده کتابخانه های عمومی استان اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر