کد خبر: 1063390 A

با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهوری و استاندار مرکزی انجام شد:

با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهوری و استاندار مرکزی، 2 پروژه فنی و مهندسی شرکت پتروشیمی شازند با صرف اعتباری بیش از 2500 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از این پروژه ها تولید کاتالیست پلی‌پروپیلن است که برای نخستین‌بار در کشور توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه یافته و به طور 100 درصد با استفاده از تجهیزات بومی ساخته شده است. ظرفیت تولید کاتالیست 12 تن در سال معادل 30 درصد نیاز صنعت پتروشیمی کشور است که قابلیت توسعه آن برای تأمین نیاز داخلی کشور نیز وجود دارد. این کاتالیست برای تولید بیش از یک میلیون تن پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و حجم سرمایه‌گذاری در این پروژه 1750 میلیارد ریال برآورد می‌شود.

دومین پروژه، تولید پلی اتیلن سنگین (تکنولوژی CX) است که دانش فنی آن برای نخستین بار در کشور توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه یافته، طراحی شده و 100 درصد با تجهیزات بومی ساخته شده است به بهره‌برداری رسید. ظرفیت تولید این طرح 20 تن در سال و معادل 25 درصد مصرف صنعت پتروشیمی کشور است که قابلیت توسعه آن برای تامین 100 درصد نیاز کشور نیز در آن وجود دارد. این پروژه برای تولید بیش از 900 هزار تن پلی اتیلن سنگین در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و حجم سرمایه‌گذاری این پروژه نیز بالغ بر 750 میلیارد ریال برآورده شده است.

پتروشیمی شازند در سال 1372 بهره برداری شد و به عنوان یکی از واحدهای فرادستی مطرح در حوزه نفت و گاز، برای زنجیره بزرگی از تولیدکنندگان متوسط و کوچک کشور کارسازی و تامین مواد اولیه را بر عهده دارد.

رئیس جمهور استاندار مرکزی ویدئوکنفرانس 2 پروژه فنی و مهندسی شرکت پتروشیمی شازند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر