کد خبر: 1061966 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد؛

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: با شیوع بیماری کرونا و کاهش چشم گیر گردشگران، هنرمندان صنایع دستی متضرر شدند.

سید میثم حصاری در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه با پرداخت تسهیلات کرونایی تلاش کردیم قدری از آسیب‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا را مدیریت کنیم گفت: پیش از کرونا دائما نمایشگاه‌ها و فروشگاه هایی را برای هنرمندان صنایع دستی ایجاد می کردیم اما با شیوع این بیماری و محدودیت های بوجود آمده و کاهش چشم گیر گردشگران، هنرمندان صنایع دستی متضرر شدند و بازار صنایع دستی لطمه خورد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین افزود: به هنرمندان توصیه می کنیم تا از ظرفیت های موجود در فضای مجازی استفاده کنند و با افزایش فعالیت های خود در بستر فضای مجازی در نمایش و فروش اینترنتی آثار خود بکوشند.

تولید آثار کاربردی‌تر موجب بازار بهتری خواهد شد

حصاری با تاکید بر این که استفاده از هنر و صنایع دستی در ابزار روزمره و کاربردی موجب می شود هنر به میان مردم بیاید و اثر بگذارد گفت: برای مثال در نظر بگیرید یک نفر ممکن است علی رغم کهولت سن رغبتی برای استفاده از عصا نداشته باشد اما همین عصا وقتی منبت کاری می شود و طرح زیبایی پیدا می کند هم استفاده کننده اشتیاق بیشتری برای استفاده از آن پیدا می کند هم سایرین هنر دست را تحسین می کند و در این میان هنرمند ما نیز بهره اقتصادی اش را برده است.

وی با بیان این که بخش عمده ای از وسایلی که ما امروز استفاده می کنیم از محصولات هنرمندان صنایع دستی است ادامه داد: کیف پول و کیف کارت های اغلب مردم محصولات چرمی است؛ اکثر محصولات چوبی از جمله مبلمان و دکوراسیون منازل منبت کاری یا گره چینی شده هستند؛ بخش عمد ای از پوشاک، لوازم منزل و کالاهای پرکاربرد روزمره ما به همین صورت از محصولات صنایع دستی تشکیل اند که نشان دهنده وجود ظرفیت بالایی در بازار محصولات صنایع دستی است.

حصاری با بیان این که صنایع دستی، زیبایی را به عنوان یک ارزش افزوده به کالاها و محصولات پرکاربرد در زندگی ما اضافه می کنند، گفت: یک تابلوی منبت ضمن ارزش هنری زیادی که دارد مشتری خود را هم دارد اما همین منبت وقتی در محصولات کاربردی تر اجرا می شود با بازار گسترده تری روبرو خواهد شد.

معاون صنایع دستی استان در پایان افزود: هنرمندانی که با همکاری سازمان صنایع دستی کار منبت را در زندان آموخته بودند با تولید محصولاتی از جمله پیپ، زیر سیگاری و جا فندکی توانسته بودند ضمن اشتغال به یک کار هنری بازار خوبی برای محصولات خود پیدا کنند و نیازهای مالی شان مرتفع شود.

استان قزوین اشتغال صنایع دستی صنایع دستی و گردشگری معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر