کد خبر: 1061841 A

مدیرکل مدیریت بحران استان مطرح کرد:

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: بارش‌های سال جاری نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است و منابع آبی استان با افت شدید رو به رو شده است.

به گزارش ایلنا از قزوین، قدرت اله مهدیخانی با اعلام این خبر گفت: با توجه به افت شدید منابع آبی استان لازم است مسئولان در سازمان جهاد کشاورزی نسبت به  اطلاع رسانی و آموزش اصلاح الگوی کشت و تعیین گونه های کم آب بر و آیش گذاری زمین برای کشاورزان اقدام جدی کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی و پیشگیری از بحران، ارائه الگوی کشت مناسب هر منطقه بر اساس منابع آبی موجود و منع کشت محصولات آب بر ضروری است.

وی ادامه داد: الگوی کشت مناسب برای هر منطقه باید با میزان منابع آب و خاک موجود هماهنگ باشد تا به اهداف تعیین شده دست یابیم.

مهدیخانی‌تصریح کرد: دشت ممنوعه قزوین از کمبود منابع آبی به شدت رنج می برد و تخلیه آب‌های زیرزمینی در این دشت، خسارات جبران ناپذیری دارد که بارز ترین آن فرونشست زمین است.

وی اظهار کرد: مرگ آبخوان دشت قزوین و نابودی کشاورزی از دیگر پیامدهای کشت محصولات آب بر است که آینده نگران کننده ای را پیش رو قرار می‌دهد و این پدیده متاسفانه نتیجه بی تدبیری عده ای است که مردم را با معضلات جدی در آینده روبرو خواهد کرد.

این مسئول بیان کرد: از کشاورزان پرتلاش استان هم درخواست می کنیم نسبت به کشت جایگزین دیم، کم آب‌بر و رهاسازی زمین در سال جاری اقدام کرده و با دست اندرکاران همکاری کنند تا دچار بحران کم آبی نشویم.

استان قزوین زمین مدیریت بحران مرگ مدیریت بحران استان قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر