کد خبر: 1060387 A

رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد:

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: طی رصد اطلاعاتی سربازان گمنام سازمان اطلاعات استان و مأمورین دایره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی مرکز استان، ٢٦ متهم پرونده جعل مدارک شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش ایلنا از یاسوج، حسن نگین تاجی با بیان اینکه این متهمین که با جعل مدارک دانشگاهی و با انگیزه استخدام در یکی از ادارات استان، مبادرت به ارائه این مدارک کرده بودند، اظهارداشت: متهمان پس از دستگیری و تکمیل تحقیقات توسط شعبه ویژه بازپرسی، هم اکنون با صدور کیفرخواست قاطع از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد مجرم شناخته شدند.

وی گفت: متهمان دیگری نیز تاکنون شناسایی شده اند که پرونده دیگری در این  ارتباط تشکیل شده است.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: شهروندان بدانند که مجرمین با سوء استفاده از بلند پروازی برخی افراد و با دریافت مبالغی فراوان، اقدام به تبلیغ فروش مدارک تحصیلی دانشگاهی، از مقطع کاردانی تا کارشناسی ارشد و حتی دکتری می‌ کنند در حالیکه با دستگیری باند حرفه ای، جعل اینگونه مدارک مشخص شد.

نگین تاجی گفت: تمام این مدارک از کارنامه نمرات تا گواهینامه تحصیلی همگی جعلی هستند.

قاضی القضات دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این که در برخی موارد نیز مشاهده شده که مُجرمین در فضای مجازی، اقدام به تبلیغات وسیع و گسترده می نمایند، ادامه داد: متهمان به ویژه در سایت‌های تبلیغات خدمات همچون دیوار، افراد فرصت‌طلب را ترغیب می‌کنند و با انتشار عناوینی مانند: کارشناسی آسان، مدرک دانشگاهی بدون حضور در کلاس، مدرک دانشگاهی از دانشگاههای معتبر خارج و یا داخل کشور ، دریافت مدرک تحصیلی دانشگاهی معتبر همراه با استعلام  و صدور کارت ملی با یک کلیک، این افراد را مجذوب کرده و از آنها مبالغی را دریافت کرده‌اند و متأسفانه نه تنها مدرکی برای فرد صادر نمی‌شود، بلکه فرد کلاهبردار بعد از گرفتن وجوه ، دیگر پاسخگو نیست و متواری می‌شود.

نگین تاجی  در خصوص عدم توجه شهروندان به این تبلیغات هم تصریح کرد: عموم شهروندان و به ویژه کاربران فضای مجازی بدانند که تمام این آگهی‌ها کذب محض بوده و حتی آن دسته از مجرمینی که مدارکی هم به متقاضی ارائه می‌ دهند مدارک جعلی و هیچ گونه اعتباری ندارد. 

وی گفت: افرادی که این مدارک جعلی را خریداری کرده و در جایی ارائه می‌دهند، این عمل آنها نیز جُرم تلقی شده و دستگاه قضایی با عاملین، برخوردی قانونی و قاطعی خواهد داشت و ادعای عدم اطلاع از کیفر این عمل، موجه نیست.

نگین تاجی تأکید کرد: با توجه به گستردگی اقدامات این باند حرفه ای جعل، پرونده دومی نیز نسبت به ۱۳ متهم دیگر مفتوح و تا تکمیل تحقیقات ، شناسایی و دستگیری تمام افراد دخیل که احتمالا برخی نیز در سایر استان های کشور فعالیت مرتبط دارند، رسیدگی در شعبه بازپرسی ویژه دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه خواهد داشت.

دستگیر دانشگاه دادگستری جعل نگین تاجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر