کد خبر: 1060248 A

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان خبرداد:

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: بیش از ۶ هزار دارو و فرآورده های دارویی و گیاهی دست ساز، تقلبی و غیر مجاز و همچنین انواع داروهای قاچاق و داروهای مخدر طی یکسال گذشته در این استان کشف شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، پیمان قجربیگی با اعلام این خبر افزود: با تاسیس اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل‌ها زیر نظر معاونت غذا و دارو طی یک سال گذشته، اقدامات نظارتی قابل توجهی در نظام سلامت استان صورت گرفته است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل ها که در سال ۹۵ تاسیس شد، نشان از توجه دولت به بخش غذا، دارو و کلیه مکمل‌ها و در نتیجه سلامت شهروندان است.

قجربیگی ادامه داد: پایش، ارزیابی ادواری و نظارت بر کارخانه های تولید فرآورده های طبیعی تحت پوشش سازمان غذا و دارو، مشارکت در انجام نمونه برداری از مراکز تولید فرآورده‌های گیاهی به منظور انجام طرح MQC، پایش و بازرسی ادواری از عطاری‌ها، فروشگاه های گیاهان دارویی، باشگاه های بدنسازی و مراکز فروش مکمل و فراورده های طبیعی و سنتی برای جلوگیری از فروش دارو و فرآورده های غیر مجاز و قاچاق، نظارت بر امحا فرآورده‌های طبیعی، داروهای سنتی، مکمل های تغذیه ای و انواع شیر خشک و غذای کودک، فرآورده های متابولیک و غذاهای ویژه، اقلام ضایعاتی، مکشوفه و تقلبی و جمع آوری فرآورده های فراخوانده شده از اقدامات قابل توجه اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل ها طی یک سال گذشته است.

وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون و در راستای انجام وظایف محوله علیرغم شیوع ویروس کرونا و محدودیت در بازدید از عطاری‌های، در نیمه اول سال، بیش از ۷۰ مورد بازدید از عطاری‌های شهر قزوین توسط  کارشناسان این معاونت و با همکاری و مشارکت نمایندگان محترم دادستان و اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی و اتاق اصناف انجام گرفته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: بازرسی های مذکور منجر به تشکیل پرونده و معرفی ۱۱ مورد از عطاری های متخلف به مراجع قضایی شده که در برخی موارد به صدور رأی منجر و پرونده های مابقی درحال رسیدگی است.

دارو دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان سلامت قاچاق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر