کد خبر: 1060122 A

یک توده ۶ کیلوگرمی از شکم بانوی مشهدی در بیمارستان بنت الهدی این شهر خارج شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، فاطمه توسلی، جراح و متخصص زنان در مشهد با اعلام خبر خروج موفقیت آمیز میوم ۶ کیلوگرمی از شکم خانم ۴۲ ساله در بیمارستان بنت الهدی اظهار کرد: بیمار با علائم کم خونی، احساس بزرگی و درد شکم به بیمارستان مراجعه داشته و پس از انجام سونوگرافی و MRI مشخص شد این توده تمامی حفره شکم و لگن را پر کرده است. 

وی با بیان اینکه ابعاد این توده شکمی ابعادی برابر با یک رحم در ماه نهم بارداری بود، افزود: این بیمار سابقه سه زایمان داشته است.

این جراح و متخصص زنان گفت: عمل جراحی با روش لاپاراتومی صورت گرفت و با وجود اینکه رحم میوماتوز و پر عروق خونی بزرگ بود، یک ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید؛ در حال حاضر حال عمومی بیمار مساعد و قابل ترخیص است.

این پزشک  با بیان اینکه وجود میوم شایع‌ترین تومور خوش خیم رحم بوده و ۵۰ درصد از بانوان بالای ۳۵ سال بدان مبتلا هستند، گفت: وجود میوم اکثرا بدون علامت بوده و ایجاد بدخیمی در آن نادر است.

این جراح و متخصص زنان اظهار کرد: میوم گاهی به صورت اتفاقی کشف می‌شود و  شایع‌ترین علامت آن خونریزی های غیر طبیعی است.

وی تاکید کرد: در صورت بروز تغییراتی در رشد میوم، خونریزی غیرطبیعی رحمی، کم خونی، درد‌های لگنی و علائم مزاحم، باید فرد به پزشک مراجعه کند تا ارزیابی و معاینه توسط متخصص زنان صورت گرفته و در صورت لزوم عمل جراحی صورت پذیرد.

توسلی گفت: بر اساس مشکل بیمار نوع عمل جراحی متفاوت است، گاهی اوقات از عمل حذف میوم که اصطلاحا میومکتومی گفته می‌شود، استفاده شده و فقط همان توده خارج می‌شود و گاهی اوقات نیز مجبور به برداشتن رحم ( هیسترکتومی) هم می‌شویم.

 

 

بارداری بیمارستان جراحی درمان عمل جراحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر