کد خبر: 1057853 A

مدیرکل میراث فرهنگی البرز:

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز با اشاره به مساعد شدن شرایط جو‌ی گفت: پروژه مرمت و باز‌ساز‌ی پل تاریخی کرج از هفته آینده وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

به گزارش ایلنا از البرز، فریدون محمد‌ی با اعلام خبر مرمت پل تاریخی کرج، اظهار کرد: پل تاریخی کرج در اواسط آذر ماه سال گذشته بر اثر بارندگی‌ها‌ی فصلی دچار ریزش شده و شخصا به محض اطلاع در اولین لحظات وقوع حادثه به همراه تیمی متشکل از سر‌پرست‌ معاونت میراث‌فرهنگی و کار‌شناسان مربوطه در محل حاضر شده و دستور‌ات لازم به منظور حفاظت اولیه صادر شد.

وی در ادامه اظهار کرد: با هماهنگی‌های انجام‌‌شده و در فاصله اندکی جلسه اضطرار‌ی با حضور کار‌شناسان وزار‌تخانه در محل این اداره‌کل ‌با هدف بر‌ر‌سی وضع موجود و ارائه طرح حفاظت اولیه بر‌‌گزار و نقشه‌برداری از پل، محوطه و بستر پیرامون جهت طراحی سازه نگهبان انجام شد. همچنین با انجام مکاتبات لازم با نهاد‌های مربوطه و طی جلسه‌ای که در محل فرمانداری کرج با حضور فر‌ماند‌ار و رؤسا‌ی سایر دستگاه‌های اجرایی تشکیل شد مقرر شد تا شهر‌‌دار‌ی مبلغ ۵ میلیارد ریال  بودجه به منظور مرمت اولیه اختصاص دهد ولی بعد از گذشت ۴ ماه فعلا مساعدتی از طرف شهر‌‌دار‌ی انجام نشده این در حالی است که در روز‌ها‌ی پایانی سال بر اساس موافقت شهر‌دار‌کرج مقرر شد تا بودجه مورد‌نظر اختصاص یابد.

محمد‌ی عنو‌ان کرد: مسدود کردن ورود‌ی‌ها‌ی شرقی و غربی پل، طراحی و اجرا‌ی پوشش حفاظتی رو‌ی عرشه پل به منظور جلو‌گیر‌ی از نفوذ رطوبت به لایه‌های زیرین از دیگر اقدامات انجام شده بود.

مدیر‌کل میرا‌ث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز با اشاره به اهمیت موضوع و رفع موانع موجود در کوتاه‌ترین زمان ممکن گفت: وزیر میراث‌‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی به همراه استاندار در روز‌‌ها‌ی اولیه و در زیر بارش شدید بار‌ان از مراحل کار باز‌دید به عمل آورده و ضمن ارائه راهکارها‌ی لازم با اختصاص و ابلاغ مبلغ ۵ میلیارد ریال اعتبار به منظور آغاز مرمت اضطرار‌ی موافقت کردند که این بودجه به طور کامل به حساب اداره‌کل واریز شده است.

وی در ادامه افزود: پس از برگزار‌ی جلسات متعدد شورا‌ی فنی در استان و وزارتخانه، تیم مجرب کار‌شناسان حفاظت و مرمت علاوه بر باز‌دید میدانی با مطالعه و بر‌ر‌سی اقدامات مرمتی و حفاظتی انجام‌شده از سال‌های قبل تا‌کنون، گزارش کاملی از آسیب‌‌شناسی پل و میزان خسارت وارده تهیه کرده و سر‌انجام طرح مرمت بنا با حضور پیمانکاران بر‌جسته کشوری در محل پل تاریخی کرج و ارائه راهکا‌رها‌ی پیشگیر‌انه نهایی شد.

محمد‌ی بیان کرد: با توجه به شرایط جو‌ی، برودت هوا  و نتایج حاصل از نظرات کار‌شناسان و بررسی‌های انجام شده امکان آغاز مرمت تکمیلی وجود نداشته و به منظور جلو‌گیر‌ی از وقوع حادثه مشابه و هدر‌ رفت بیت‌المال نیاز به مساعد شدن شرایط آب‌و‌هوایی برا‌ی شروع عملیات مرمت بود که این پروژه به زود‌ی و با تخصیص بخشی از اعتبار کامل مورد‌نیاز برا‌ی مرمت پل به صورت امانی از وزارتخانه متبوع در‌یافت شده و از هفته آینده وارد فاز اجرایی خواهد ‌شد.

پل تاریخی کرج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر