کد خبر: 1057755 A

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کرمانشاه:

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: کشاورزان کلزا کار استان کرمانشاه برای جلوگیری از طغیان آفت سنک کلزا در اسرع وقت نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه، شریفی مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان این مطلب گفت: اگر با آفت سِنک کلزا مبارزه نشود تا ۴۰ درصد خسارت به بار می‌آورد.

شریفی با بیان اینکه سنک کلزا دو سال است که در مزارع کرمانشاه خسارت ایجاد می‌کند، افزود: مبارزه با آفت سنک از روز گذشته در در مناطق گرمسیری استان آغاز شده و تاکنون ۱۰ هکتار از مزارع این مناطق علیه این آفت سمپاشی شده است.

وی با اشاره به اینکه آفت سنک در استان کرمانشاه سال ۹۸ به صورت طغیانی بروز پیدا کرد، گفت: این موضوع باعث شد عملکرد مزارع کلزا در سال ۹۸ از ۱۰ هزار هکتار به ۳ هزار هکتار کاهش پیدا کند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه امسال پیش بینی می‌شود ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع کلزا در استان علیه آفت سنک سمپاشی شود، اظهار داشت: به کشاورزان توصیه می‌شود مبارزه با آفت سنک کلزار را جدی بگیرند تا شاهد طغیان این آفت نباشیم.

شریفی همچنین به آغاز مبارزه با آفت سن گندم اشاره کرد و گفت: استان کرمانشاه جز سِن خیز‌ترین استان‌های کشور است و هر ساله مزارع گندم علیه این بیماری سمپاشی می‌شوند که سال گذشته ۲۸۰ هزار هکتار از مزارع گندم علیه بیماری سن سمپاشی شد و امسال نیز به همین میزان سمپاشی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با هیچگونه کمبودی از نظر دسترسی به سم در استان روبرو نیستیم، گفت: پیش بینی ما این است که امسال ۱۵۰ تن سم برای مبارزه با سن گندم در مزارع استان کرمانشاه مصرف شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: با توجه به همزمانی مبارزه با علف هرز و آف سن گندم کشاورزان می‌توانند با یکبار سمپاشی هر دو بیماری را کنترل کنند.

شریفی همچنین یادآور شد: آفت سن می‌تواند به مزارع جو نیز خسارت وارد کند به همین منظور مزارع جو هم باید همپای مزارع گندم سمپاشی شود.

جهاد کشاورزی کلزا سم پاسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر