کد خبر: 1057103 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

مدیرعامل انجمن خیریه بیماران سرطانی خراسان شمالی با اشاره به آمار بالای بیماری سرطان در این استان گفت: به گفته معاون وزیر بهداشت از آنجا که این استان روی کمربند سرطان خیز کشور قرار دارد متاسفانه مردم در ابتلا به سرطان‌های مری و معده مانند استان های گلستان و آذربایجان پیشرو هستند.

سید حمید حریری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: امروزه سرطان پروستات در بین مردان ایرانی رو به افزایش است که اگر از شیوع این بیماری پیشگیری نشود درمانش با مشکل مواجه می شود. مردان بالای 40 سال بیشتر به این بیماری دچار می شوند که اگر به موقع برای درمان مراجعه نکنند، نیاز به جراحی خواهند داشت.

غربالگری برای پیشگیری از سرطان پروستات

وی با بیان اینکه مردان ایرانی برای پیشگیری از بیماری پروستات هیچگونه غربالگری را انجام نمی‌دهند، افزود: بیماری پروستات 70 درصد مردان بالای 50 سال را درگیر می کند که به علت شیوعی که دارد بیماری بسیار مهمی است. غده پروستات یکی از غدد دستگاه تناسلی مردان است که بزرگ شدنش اختلالات آزار دهنده ای را در پروسه دفع ادرار ایجاد می کند. بسیاری از مردان در دهه ششم و هفتم زندگی شان علائمی از این بیماری نظیر مشکل در دفع و یا تکرر ادرار، سفتی و درد متناوب در ناحیه پایین کمر و لگن و بالای ران ها را تجربه می‌کنند.

حریری ادامه داد: اما مشکل بسیار حادتر در پروستات زمانی بروز می کند که شخص درگیر سرطان شده که تشخیص به موقع بیماری و روند درمانش بسیار مشکل خواهد بود. 70 درصد مردان بالای 60 سال دچار سرطان خوش خیم پروستات می شوند و اغلب مردان این بیماری را تجربه می‌کنند و با بالا رفتن سن این بیماری افزایش می یابد.

وی عنوان کرد: این افراد نمی‌توانند مسافرت یا مهمانی بروند. شب‌ها باید برای دفع ادرار چندین بار بیدار شوند. مشکلات عدیده ای را برای مردان به وجود می آورد و بزرگی پروستات تاثیرات زیادی بر روی هورمون‌های جنسی مردان می گذارد. با تاخیر در ادرار و انسداد در مجاری اداری و برگشت آن به کلیه ها باعث عفونت  و خونریزی می شود که مجبور می شوند تحت عملی جراحی قرار بگیرند.

موسس و بنیانگذار انجمن حامی بیماران سرطانی استان خراسان شمالی گفت: سرطان پروستان یکی از شایع‌ترین و چهارمین بیماری در جهان است. یک سوم مردان به این بیماری مبتلا می شوند. افرادی که درون خانواده شان بیمار سرطان پروستات دارند بهتر است هر چند مدت یکبار آزمایش پی. اس. آ بدهند و همچنین کسانی که در رژیم غذایی شان مقدار بسیار کمی از آنتی اکسیدان ها مثل میوه جات و سبزیجات، گوشت ماهی و ویتامین دی قرار دارد بیشتر در معرض این بیماری هستند. با آموزش در پیشگیری این بیماری در ادارات و دانشگاه ها به مردان تاحدود زیادی می توان از این بیماری جلوگیری کرد. افراد چاق و عدم تحرک، مصرف چربی و گوشت قرمز می تواند از علل تسریع در ابتلا به این بیماری باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به انواع بیماری سرطان در بین مردم خراسان شمالی نیز اشاره کرد و افزود: طبق آمار اعلام شده از سوی مسئول درمان موسسه خیریه بیماران سرطانی بیش از 3 هزار و 340 بیمار سرطانی تاکنون در استان ثبت شده و تحت پوشش و درمان قرار دارند. با توجه به اینکه این موسسه خیریه بضاعت کمی دارد و استان جزو کم برخوردارترین استان های کشور است، سعی می کنیم که به تمامی این بیماران رسیدگی کنیم.

مدیر عامل موسسه خیریه بیماران سرطانی خراسان شمالی گفت: بیش از 3 هزار بیمار استان هزار و 697 بیمار زن هستند و تقریبا در 6 ماه اخیر میزان مبتلایان خانم به آقا به سرطان افزایش یافته است و تعداد مبتلایان به هزار و 493 نفر رسیده است.

مسئولان به بیماران سرطان سینه استان توجه بیشتری داشته باشند

حریری تصریح کرد: 150 کودک سرطانی زیر 15 سال تحت پوشش انجمن ما و تحت خدمات هستند. اما در بین انواع سرطان های شایع، سرطان سینه در خانم ها در رتبه اول قرار دارد و یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در استان است.  564 خانم مبتلا به سرطان سینه داریم که این آمار بسیار حائز اهمیت است. برای استان خراسان شمالی که این تعداد مادر مبتلا به سرطان سینه دارد مسئولان باید توجه ویژه ای داشته باشند.

وی ادامه داد: زنان باید به صورت ماهیانه خودشان را در منزل مورد تست سینه قرار بدهند و اگر آموزش لازم را در این زمینه به بانوان مان بدهیم این سرطان کاهش پیدا می کند چرا که زنان جامعه ما شناختی از این سرطان ندارند و زمانی به ما مراجعه می کنند که این بیماری بسیار پیشرفت کرده و مراحل درمان بسیار سخت شده است.

آمار بالای سرطان گوارش در خراسان شمالی

حریری عنوان کرد: اما شایع ترین بیماری سرطان در بین بانوان و آقان استان خراسان شمالی گوارش است. ما جزو استان هایی هستیم که نسبت به سرطان گوارش آمار بالایی داریم. طبق نظر معاون وزیر بهداشت این استان چون روی کمربند سرطان خیز کشور قرار دارد متاسفانه مردم در ابتلا به سرطان های مری و معده مانند استان‌های گلستان و آذربایجان‌ها پیشرو هستند. یک سوم بیماران سرطانی کشور را بیماران گوارشی تشکیل می دهند و در بین این بیماران سرطان مری و معده در استان بسیار یافت می شود.

وی گفت: برای ریشه یابی و علت یابی سرطان ها در استان در حال تحقیق هستیم. تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه تهران، امیر کبیر و شریف در انجمن در حال تحقیق بر روی این بیماری هستند که ما بیماران سرطانی در روستاها را به آنها معرفی کرده ایم که علت مبتلا شدن مردم به این بیماری را پیدا کنند. سرطان یک بیماری چند عاملی از جمله فیزیکی، استفاده از کودهای شیمیایی در سبزیجات و صیفی جات و میوه ها هستند. سموم آفات نباتی، ارث به میزان اندکی و ژنتیک نقش زیادی در ابتلای افراد به بیماری های سرطان دارند.

حریری ادامه داد: سرطان مری که دارای آمار بالایی در استان ما است به دلیل مصرف غذا و چای داغ، عدم آگاهی و اطلاعات مردم از روش صحیح تغذیه، مصرف بیش از حد نمک است. همچنین استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی و ناآگاهی مردم دست به دست هم داده که بیماری سرطان در ایران رو به افزایش باشد.

وی اضافه کرد: 996 بیمار سرطان گوارشی در استان ثبت شده اند. این بیماران شامل سرطان مری، پانکراس و کرون هستند که متاسفانه امروزه خانم ها بیشتر به سرطان کرون "روده بزرگ" که یکی از سخت ترین بیماری‌ها است مبتلا می شوند.

مردم برای پیشگیری از سرطان نمی توانند تغذیه مناسبی داشته باشند

مدیرعامل موسسه خیریه بیماران سرطانی استان خراسان شمالی بیان کرد: همان طوری که هم اکنون عادت کرده ایم ماسک بزنیم باید عادت کنیم که حداقل سالی یکبار  آزمایش و چکاب کامل بدهیم. هر قدر چربی و گوشت قرمز مصرف نکنیم به همان میزان دیرتر به سرطان مبتلا می شویم. ما می گوییم مردم گوشت قرمز مصرف نکنند و این در حالی است که همین مردم توان خرید گوشت مرغ و ماهی را هم ندارند. با این شرایط اقتصادی اکثر اقراد جامعه ما نمی توانند گوشت و میوه مصرف کنند.

اکثر بیماران سرطانی استان کارگرند

وی ادامه داد: قبل از عید 450 بسته غذایی برای بیماران سرطانی تحت حمایت انجمن به ارزش 60 میلیون تومان  آماده کرده بودیم که در طول مدت زمان یک ماه در بین آنها تقسیم کنیم ولی به دلیل شدت فقر مالی این بیماران تنها در مدت 3 روز این بسته های غذایی تمام شد. امروز مردم نیازمند هستند و اکثر بیماران ما در استان کارگرند که متاسفانه هم شغل شان را و هم معیشت زندگی اش را از دست داده اند که با مشکلات فراوانی روبه رو شده اند. افرادی که صدایم را از این تریبون می شوند خواهشمندم به بیماران فقیر این استان کمک کنند چرا که این بیماران سرطانی روزهای سختی را سپری می کنند. هزینه های سرسام آور این بیماری مردم را کلافه کرده و مشکلات عدیده ای را برای شان به وجود آورده است.

حریری عنوان کرد: هزینه تهیه داروهای وارداتی برای بیماران دشوار است. به تازگی دختر جوان 24 ساله ای که تحت حمایت انجمن ما و به سرطان خون مبتلا است، هزینه هر آمپول او بیش از 15 میلیون تومان شده که پزشک معالج اش گفته باید 6 عدد از این آمپول ها را تزریق کند و بعد برای پیوند مغز و استخوان به تهران منتقل شود. پدر این دختر کارگر است و توان تهیه این داروها و هزینه ها را ندارد. انجمن تاکنون پول یک آمپول وی را داده ولی برای هزینه های بعدی توان همکاری را به سختی دارد و ممکن است این دختر جوان ترک درمان کند.

 150 کودک بیمار سرطانی داریم که همگی از خانواده هایی زیر خط فقر هستند

وی ادامه داد: 150 کودک بیمار سرطانی داریم که همگی از خانواده هایی زیر خط فقر هستند که پدران شان کارگر، دستفروش یا بیکارند. حدود 15 بیمار هم یتیم هستند و مادران شان کارگرند. در بین هزار و697 بیمار خانم حدود 50 الی 60 نفر آنها خود سرپرست هستند. یعنی همسر، پدر و مادر ندارند که شرایط سختی را سپری می کنند. این بیماران خدمات پاراکلینیکی دارند که هزینه ها کمرشان را شکسته است. این افراد باید در درمانگاه ها و بیمارستان های دولتی خدمات دریافت کنند و دولت خدمات پاراکلینیکی بیماران را تقبل کند. اما متاسفانه امروز به بهانه بیماری کرونا از این خدمات دهی سر باز می زنند.

حریری اضافه کرد: بیماران سرطانی به ما مراجعه کنند و ما ناگزیریم این افراد را برای خدمات پارا کلینیکی به درمانگاه‌های خصوصی بفرستیم که هزینه های یک کولونسکوپی، آندوسکوپی و سی تی اسکن شان حدودا هر کدام یک میلیون تومان می شود. کارگری که که فرزندش به این بیماری مبتلا شده و برای پت اسکن مجبور است 7 میلیون تومان هزینه کند از کجا باید چنین هزینه ای را تامین کند. مسئولان باید در چنین شرایطی در کنار مردم باشند و خودشان را به جای بیمار بگذارند.

وی در پایان گفت: 3 هزار و 344 بیمار سرطانی در استان خراسان شمالی اغلب زیر خط فقرند. هم بیمارند و هم فقیر و هم معیشت زندگی شان در خطر است. دولت آنطوری که باید به این افراد بیمار کمک نمی کند.

گفت و گو: مریم بازوند

خانواده خراسان شمالی خط فقر سرطان معاون وزیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر