کد خبر: 1056607 A

نماینده مردم تربت حیدریه مطرح کرد؛

نماینده مردم شهرستان‌های تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ادامه مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقه تربت‌حیدریه برای آشکار شدن پیشینه تاریخی منطقه و جذب گردشگر تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن زنگنه امروز  در حاشیه بازدید از کاوش‌های باستان‌شناسی دامسک اظهار کرد: تاریخ هر منطقه، هویت آن منطقه است و کاوش‌های باستان‌شناسی باعث می‌شود تا این هویت ناشناخته، آشکار و شناخته شود.

او با اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری برای ادامه کاوش‎ها گفت: اهداف و تلاش‌های باستان‌شناسان در معرفی یافته‌ها و گنجینه‌های تاریخی بسیار ارزشمند است، چرا که پیشینه هر منطقه را نمایان می‌کند و تاریخ گمشده منطقه را می‌توان در لابه‌لای همین یافته‌های باستان‌شناسی پیدا کرد و به‌ویژه این منطقه که برای بیشتر پژوهشگران و باستان‌شناسان ناشناخته است.

زنگنه ادامه داد: یافته‌های این کاوش، حفاظت اصولی خواهد شد و با تبدیل این مجموعه به سایت موزه باستان‌شناسی، به جذب گردشگر کمک زیادی خواهد کرد.

هم‌چنین علی محمدی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت‌حیدریه در این‌باره گفت: در اولین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه تاریخی دامسک بیش از ۳۰ خمره سفالی آذوقه مربوط به دوران پیش از اسلام کشف شد که نوع چیدمان و تعدد آنها در کشور بی نظیر است.

او ادامه داد: دومین فصل کاوش‌ها نیز از اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۹ آغاز شده و به مدت دوماه ادامه خواهد داشت.

محمدی تصریح کرد: تاکنون از مجموع ۳۵۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده در منطقه تربت حیدریه، ۵۶ اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ایران باستان شناسی گردشگری مجلس شورای اسلامی موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر