کد خبر: 1055532 A

با حضور استاندار خراسان رضوی؛

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی گفت: خانه ابریشم در روستای بسک تربت‌حیدریه، روستای ملی ابریشم‌کشی با حضور استاندار خراسان رضوی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابوالفضل مکرمی‌فر در مراسم افتتاح خانه ابریشم بسک اظهار کرد: برای مرمت سوله این خانه صنایع‌دستی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی با بیان اینکه برای ۳۰ نفر در خانه ابریشم روستای بسک تربت‌حیدریه اشتغال ایجاد شده است، افزود: به این ۳۰ نفر و به هر نفر ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده و در مجموع سه میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

مکرمی‌فر تصریح کرد: همچنین ٢٥٠ میلیون تومان برای خرید تجهیزات زری‌بافی، ابریشم‌بافی، فرت‌بافی و نواربافی هزینه شده است.

وی تصریح کرد: در مجموع ۷ میلیارد ریال اعتبار در روستای ملی بسک هزینه و و اشتغال  ١٨٠ ابریشم‌کش پایدار و برای ٣٠ نفر اشتغال جدید ایجاد شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی با بیان این‌که روستای بسک در ١١تیر ٩٧ به عنوان روستای ملی ابریشم‌کشی ثبت شد، افزود: وجود ۹۲ چرخ و کارگاه ابریشم‌کشی و تولید ماهیانه حدود ۹۰ کیلوگرم نخ ابریشم از ویژگی‌های خاص روستای ملی بسک تربت حیدریه است.

مکرمی‌فر پیشکسوتان ابریشم‌کشی روستای ملی بسک را ۶۰ نفر اعلام کرد و گفت: ۴۰ نفر از صنعتگران روستای ملی بسک پروانه تولید از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی یادآورشد: بعد از ثبت ملی روستای بسک و با هدف تکمیل زنجیره تولید تا مصرف و جلوگیری از خام فروشی نخ ابریشم، احیا، آموزش و تولید صنایع وابسته به آن از جمله ابریشم‌بافی، زری‌بافی، نواربافی و سایر دستبافت‌های سنتی و هنری در دستور کار قرار گرفت تا ارزش افزوده و سودآوری این محصول استراتژیک شهرستان نیز به مردم سخت‌کوش این منطقه بازگردد.

مکرمی‌فر ادامه داد: در راستای تحقق این اهداف با همکاری معاونت صنایع‌دستی خراسان رضوی در تابستان ٩٨ تعدادی از جوانان این روستا به تهران اعزام شدند و زیر نظر پژوهشکده وزارت میراث‌فرهنگی دوره زری‌بافی به صورت فشرده به آن‌ها آموزش داده شد.

او افزود: پس از پایان دوره آموزشی و استقرار دستگاه زری‌بافی در خانه صنایع‌دستی ابریشم بسک با همت هنرمندان جوان این رشته اولین پارچه زر‌ی‌بافی در پاییز ٩٩ بافته شد.

مکرمی‌فر تصریح کرد: با توجه به جذابیت بالای زری‌بافی و مراحل تولید پارچه زربفت و اهمیت این رشته و نیز علاقه‌مندی زیاد گردشگران داخلی و خارجی به محصولات ابریشم و گلابتون، ثبت جهانی این روستا می‌تواند به جذب فزاینده گردشگران کمک کند و این روستا به عنوان قطب جذب گردشگری خارجی در استان بدل شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی اظهار کرد: علاوه بر اینکه بسک روستای هدف صنایع‌دستی است به عنوان روستای پاک از سوی استانداری معرفی شده است.

مکرمی‌فر افزود: رشته کوه‌های بسک، باغستان بسک، قنات قدیمی، ۵ دهنه غار، یک اصله درخت چنار با قدمت حدود ۳۰۰ سال، بافت سنتی و گیاهان دارویی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری روستای بسک است.

وی تصریح کرد: مراسم سنتی کف‌زنی و ابریشم‌کشی روستای بسک در فهرست میراث معنوی به ثبت رسیده است.

مکرمی‌فر اظهار کرد: مشاغل این روستا شامل باغداری، کشاورزی، دامداری، نوغان‌داری و ابریشم‌کشی است.

روستای ملی ابریشم‌کشی بسک از توابع بخش بایگ شهرستان تربت‌حیدریه با ۱۱۷ خانوار و ۳۴۲ نفر جمعیت است.

خراسان رضوی کشاورزی گردشگران داخلی و خارجی گردشگری و صنایع دستی جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر