کد خبر: 1055066 A

در شرایطی که شهرداری ها در اغلب نقاط کشور برای نهادینه کردن درختکاری اقدام به توزیع درختان مثمر می کنند، در منطقه راوند کاشان درختان کهنسال ۳۰ و ۴۰ ساله توسط سود جویان سلاخی می شود.

به گزارش ایلنا از کاشان، هرچند قطع  درختان  مشمول جرائم سنگینی بوده تا کسی جرائت آسیب رساندن به آنها را نداشته باشد، با این وجود ساخت وساز در بیشتر باغات منطقه راوند آنهم با درختان مثمر و کهنسال ۳۰ یا ۴۰ ساله روز به روز در حال افزایش است.

پیش ازاین رئیس سابق اداره حفاظت از محیط زیست کاشان ضمن ابراز نگرانی از تخریب باغات اطراف کاشان به ویژه راوند حوالی کوی نگارستان و تقی زاده که نقش مهمی در کاهش آلودگی هوای کاشان ایفا می کند، خواستار پیگیری نهاد هایی مثل  شهرداری، جهاد کشاورزی و مسکن و شهر سازی برای توقف ساخت و ساز ها شده بود.

حسین خادمی با اذعان به این موضوع که تغییر کاربری باغات و کاهش کمربند سبز پیرامون کاشان سهم زیادی در افزایش آلودگی کاشان ایفا می کند، نقص قانون را دلیلی بر عدم ورود این سازمان برای جلوگیری  از قطع درختان و تغییر کاربری اراضی کشاورزی عنوان کرد.

استعلام قبل از خرید

رییس جهاد کشاورزی کاشان هم با تایید موضوع تغییر کاربری در برخی مناطق کاشان مانند برزک، سادیان، نابر و راوند از شهروندان درخواست کرد در صورت مشاهده  هرگونه تخلف در زمینه تخریب باغات و اراضی کشاورزی آن را از طریق سامانه تلفنی ۱۳۱ سازمان امور اراضی کشور در میان بگذارند.

رضا مظلومی با بیان اینکه درشش ماهه پایان سال گذشته بیش از ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی که توسط دلالان و سودجویان تفکیک و به مردم واگذار شده بود رفع تصرف شد تاکید کرد: هیچ فردی بدون مجوز از اداره کشاورزی کاشان حق تفکیک و فروش اراضی زراعی را ندارد و ضروری است که شهروندان قبل از خرید این اراضی استعلام لازم را انجام دهند تا ضرر های مالی شامل آنها نشود.

راوند در حال نابودی

مدیر جهاد کشاورزی کاشان عمر درختان زردآلو و آلوچه در مناطق راوند را در حال حاضر کمتر از ده سال دانست و خاطر نشان کرد: این درحالی است که پیشتر راوند یکی از قطب های مطرح در تولید محصولات کشاورزی و باغی به شمار می رود و طی سال های اخیر هم  به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی و همچنین شیوع  آفات و  بیماری بسیاری درختان مثمر خشک شده و یا در حال نابودی هستند. از طرف دیگر شاهد نابودی و قطع درختان کهنسال ۳۰ تا ۴۰ ساله هستیم.

وی نظارت و پیگیری تخلفات در محدوده شهری را برعهده شهرداری و جهاد کشاورزی کاشان دانسته و تاکید کرد: هیچ شخصی اجازه تغییر کاربری اراضی کشاورزی حتی مزارعی که قابلیت کشت در آن ها میسر نبوده را نداشته و حتما طبق قانون با سود جویان و افرادی که اقدام به تفکیک و فروش باغ های منطقه مانند راوند می کنند برخورد خواهدشد.

با این وجود تخریب و تغییر کاربری باغ های بزرگ‌ گوجه سبز، زردآلو، قیصی و انار راوند کاشان با سرعت وحشتناکی ادامه داشته و در این حوزه نه تنها هیچ پرونده قضایی توسط نهادهای ذیربط تشکیل نشده بلکه درختان مثمر راوند که برند و شناسنامه شهرستان کاشان بوده و از گذشته این محصولات به سایر نقاط کشور و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شده به دست سود جویان و دلالان در حال سلاخی مقابل دیدگان کشاورزان است.

شاید کاهش بارندگی ها طی سال های اخیر و شیوع کم آبی و برخی عوامل دیگر نظیر ساعت بندی برای آبیاری مزارع و چاه های آب و تخلیه روستا ها و مهاجرت کشاورزان برای سکونت در مناطق شهری جاذبه و رونق کشاورزی و باغداری را بیش از گذشته کمتر کرده، ولی همچنان می توان از کشاورزی به عنوان یک صنعت پویا که نقش ارزنده ایی در نگاهداشت روستا ها،ایجاد اشتغال وتامین امنیت غذایی دارد نام برد.

حضور و جولان برخی از مشاوران املاک در همراهی دلالان در مناطق روستایی و شهری مانند قمصر، برزک،نیاسر و راوند با هدف خرید و فروش اراضی کشاورزی طی سال های اخیر نیز مزید بر علت شده است.

آنها با پیشنهاد بالا و اغواکننده باغ های کشاورزان راوندی را خریدداری کرده و سپس با تبانی و یا ضعف نظارت های قانونی اقدام به دیوارکشی و حصار بندی باغات میوه کرده و در ادامه با فروش چند برابری این اراضی به خریداران غیر بومی و یا قطع درختان میوه اقدام به تغییر کاربری و یا تفکیک این مزارع می کنند.

حال ضروری است در این برهه زمانی حساسیت افکار عمومی نسبت به تخریب فضای سبز کاشان به خصوص باغات میوه راوند برانگیخته شود و از طرفی حفظ و حراست از باغات در محلات که می تواند زمینه طراوت و شادابی ساکنین یک منطقه را فراهم کند بیشتر  شده تا این سرمایه های گرانبها  در سایه ناهماهنگی و تناقضات ویا احیانا فساد اداری به آسانی تخریب نشود.

 

انتهای پیام/

خبرنگار: سعید غلامی خبرنگار کاشان

حاشیه خلیج فارس حفاظت از محیط زیست شهرداری قانون امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر