کد خبر: 1053180 A

رئیس خانه معدن خراسان رضوی ؛

رئیس خانه معدن خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ماشین‌آلات معدنی به شدت فرسوده و تامین قطعات با توجه به همین شرایط تحریم موجود به سختی انجام و در مقیاسی نیست که جوابگوی نیاز داخل باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، غلامرضا نازپرور رئیس خانه معدن خراسان رضوی گفت: اگر قرار است از معادن که به حق بهترین جایگزین نفت است استفاده کنیم، باید در سال ۱۴۰۰ جهت تامین ماشین‌آلات معدنی راه کارهای اجرایی داشته باشیم. به زودی ماشین آلات‌ معدنی در گمرک تعیین تکلیف و ترخیص می‌شود.

او افزود: در معادن کوچک و متوسط که توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شوند عمر متوسط ماشین‌‎آلات معدنی بالای ۲۰ سال است. اما در معادن بزرگ و دولتی که توسط ایمیدرو سرمایه‌گذاری و تغذیه شده است وضعیت خیلی بهتر است، ولی خیلی از خرید‌های اخیر آنها هم در گمرک انبار شده است.

رئیس خانه معدن خراسان رضوی ادامه داد: تنها تولید کننده اصلی ماشین آلات معادن، شرکت هپکو است که هنوز در این حوزه فعالیت خاصی نداشته و تولید آن هم بسیار محدود و فقط در چند کلاس خاص است که جواب گوی نیاز داخل نیست. چند شرکت هم مونتاژکار ماشین‌آلات ساخت چین نیز در این حوزه فعال هستند که این شرکت‌ها نیز در ورود قطعات اصلی مشکل دارند و نمی­ توانند نیاز کشور را تامین نمایند.

نازپرور بیان کرد: در حال حاضر ماشین‌آلات معدنی به شدت فرسوده و تامین قطعات با توجه به همین شرایط تحریم موجود به سختی انجام و در مقیاسی نیست که جوابگوی نیاز داخل باشد. از طرفی افزایش افسار گسیخته قیمت ارز باعث شده تامین قطعات نیز به سختی و بسیار گران تمام شود.

او تصریح کرد: برای بهبود شرایط در این زمینه یکی از بهترین راهکار‌ها تهاتر است. در حال حاضر خیلی از معادن و صنایع معدنی ما به‌رغم شرایط سخت اقتصادی، دارای صادرات هستند. بهتر است دولت اجازه ورود بدون عوارض گمرکی جهت ماشین آلات تا ۵ سال ساخت را در قبال صادرات و با توجه به تعداد و بزرگی معادن مشخص بدهد. خیلی از بهره‌برداران ما این تقاضا را دارند و عده‌ای هم منابع ارزی خارجی دارند و می‌توانند از آن منابع این ماشین‌آلات را خریداری و وارد نمایند، ولی متاسفانه برای این روش هم دولتمردان اجازه ورود و ترخیص نمی‌دهند.

رئیس خانه معدن خراسان رضوی با اشاره به اینکه تسهیلات کمک خوبی برای تامین ماشین آلات معدنی است، اما راهکار اصلی نیست، تاکید کرد: راهکار اصلی همان دو روشی است که در بالا پیشنهاد شد. اقتصاد مقاومتی هم یعنی جایگزین کردن روش­ ها برای تامین حداقل لوازم موجود نه اینکه به بهره بردار گفته شود با دست و با ماشین آلات فرسوده که استهلاک بالا دارد و هزینه تمام شده استخراج را بشدت افزایش می‌دهد تحت هر شرایطی کار کند و اگر کار صورت نگیرد از او سلب صلاحیت می‌شود.

نازپرور اظهار کرد: معادن تامین کننده مواد اولیه ۹۰درصد کارخانجات هستند. طبق آمار موجود هر انسان از زمانی که به دنیا می‌آید تا زمانی که از دنیا می ­رود حدودا به ۲/۳میلیون پوند به کانی­ ها، فلزات و مواد نفتی نیاز دارد. اینجاست که ارزش معادن مشخص می­ شود.

ارز اقتصاد مقاومتی چین خراسان رضوی معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر