کد خبر: 1051605 A

نورمحمدی به ایلنا خبر داد:

رئیس اداره محیط زیست خواف گفت: بیش از ۱۰ هکتار از مراتع این شهرستان در آتش سوخت.

داود نورمحمدی رئیس اداره محیط زیست شهرستان خواف در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: منطقه حفاظت شده دشت سیرخون خواف روز گذشته طعمه شعله های آتش شد و متاسفانه بیش از ۱۰ هکتار از پوشش گیاهی آن از بین رفت.

نورمحمدی در خصوص چگونگی وقوع این حادثه گفت: با تماس مردم محلی از واقعه آگاه شدیم و کارشناسان ما با کمک نیروی انتظامی در حال تحقیق درباره علت این حادثه و شناسایی مسببان این اتفاق دردناک هستند.

رئیس اداره محیط زیست خواف ادامه داد: پوشش گیاهی در شهرستان کم باران خواف به سبب وجود بادهای ۱۲۰ روزه سیستان اهمیت ویژه ای دارد که باید با حفاظت و تقویت آن مانع پیشروی بیابان شویم.

نورمحمدی افزود: پوشش منطقه مورد حادثه بیشتر نیزار بوده و به دلیل کمبود بارندگی در سال زراعی جاری‌ بطور کامل خشک شده بود که وزش شدید باد در هنگام حریق هم باعث‌ فراگیرتر شدن آتش شده و مهار آن را بسیار دشوار کرد.

وی با تقدیر از آتش نشانان سنگان و همراهی برخی از شرکت های معدنی در اعزام آتش نشان افزود: با وجود تلاش چندین تیم آتش نشان اما بیش از ۱۰ هکتار از مراتع این منطقه حفاظت شده از بین رفت‌.

منطقه حفاظت شده سیرخون شهرستان خواف به دلیل وجود یک تالاب دایمی در بخشی از آن محل زندگی جانوران زیادی به خصوص پرندگان مهاجر است.

شهرستان خواف زیستگاه پرنده ای به نام هوبره و پلنگ ایرانی است که دو گونه کمیاب و در خطر انقراض است و تلاشی مضاعف از سوی مسئولان و مردم برای حفظ این گونه‌های با ارزش را می طلبد.

آتش سوزی پرنده تالاب محیط زیست خواف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر