کد خبر: 1051330 A

معاون وزیر صمت:

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان سرمایه گذاری حوزه صنعت در استان قزوین ۵۶ درصد رشد داشته که منجر به ایجاد هفت هزار و ۱۰۰ فرصت شغلی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، مهدی صادقی نیارکی امروز در حاشیه افتتاح شرکت گروه خودروسازان مایان در شهر صنعتی کاسپین قزوین، اظهار کرد: سرمایه گذاری صورت گرفته استان قزوین در حوزه صنعت طی سال جاری ۵۶ درصد رشد داشته که هفت هزار و ۱۰۰ فرصت شغلی نیز فراهم شده و در بخش جواز تاسیس نیز با رشد ۳۵ درصدی روبرو بوده است.

معاون وزیر صمت عنوان کرد: مجموع سرمایه گذاری صورت گرفته در حوزه صنعت کشور طی ۱۱ ماه نخست امسال ۱۷۹ هزار میلیارد تومان بود در حالی که سال گذشته این میزان تنها ۵۳ هزار میلیارد تومان بوده است و در ۱۱ ماه نخست امسال همچنین ۳۶ هزار فقره جواز تاسیس صادر شده که نسبت به سال گذشته با افزایش ۴۰ درصدی روبرو بوده و در بخش واگذاری زمین به واحدهای تولیدی نیز ۱۰۰ درصد رشد داشته ایم.

صادقی نیارکی با اشاره به تولید کامیون، کامیونت و کشنده ها در کشور، افزود: تا قبل از سال های ۹۱ و ۹۲ سالانه حدود ۳۶ هزار دستگاه تولید در این زمینه وجود داشت اما آن چه که می توانیم تولید و مونتاژ کنیم سالانه ۱۵۰ هزار دستگاه بوده است.

وی ادامه داد: اما بالاترین رکوردی که توانسته ایم طی سال های اخیر در زمینه تولید کامیون، کامیونت و کشنده داشته باشیم ۱۶ هزار دستگاه بود. اما متاسفانه سال گذشته که یکی از بدترین سال های ما در این حوزه بود توانستیم تنها سه هزار دستگاه تولید کنیم که این میزان امسال با رشد ۸۰ درصدی به پنج هزار و ۳۴۲ دستگاه رسید.

این مقام مسئول با بیان اینکه امروز با کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت خود در بخش تولید کامیون و کامیونت فعال هستیم، گفت: موضوع مهم در این زمینه تقاضای بازار است تا جایی که در همین شرکت مایان با ۲۰ درصد ظرفیت خود مشغول به کار شده که این میزان در آینده نزدیک به ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر صمت تحریم وشیوع ویروس کرونا را چالش های موجود کشور بر سر راه تولید برشمرد و تصریح کرد: علی رغم این موارد در ۱۱ ماه نخست امسال مجموع تجارت کشور ۶۵ میلیارد دلار بود که ۳۴ میلیارد دلار آن به واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه تخصیص یافت و ۳۱ میلیارد دیگر نیز صادرات غیرنفتی بودند.

وی اضافه کرد: براساس برنامه های تعریف شده، امسال ۲ راهبرد اساسی را پیش رو قرار دادیم که نخستین آن راهبرد سلبی در حوزه مدیریت واردات بود که ما واردات بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ قلم کالا را محروم و یا محدود کردیم که همین مساله باعث شد تا بیش از پنج میلیارد دلار کار جدید در کشور تعریف شود .

صادقی نیارکی ادامه داد: دومین مساله راهبرد ایجابی یا همان نهضت ساخت داخل بود که برای امسال ۳.۲ میلیارد دلار را هدف قرار داده بودیم که تا ۹ ماه نخست امسال ۲.۸ میلیارد دلار آن محقق شده است .

به گفته این مقام مسئول، برای سال آینده نیز این ۲ راهبرد را به شدت دنبال خواهیم کرد چرا که انجام آن در واقع ادامه همان سیاست اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

استان قزوین رشد سرمایه گذاری صنعت وزیر صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر