کد خبر: 1051143 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: نشت نفت از خط انتقال موجب آلودگی نفتی ساحل جزیره خارگ شده است.

به گزارش ایلنا، فرهاد قلی نژاد بیان کرد: نشت نفت ناشی از شکستگی خط انتقال نفت از دریا به خشکی که از روز چهارشنبه گذشته رخ داده، موجب ایجاد آلودگی گسترده نفتی در ساحل جزیره خارگ شده است.

وی افزود: شرکت نفت فلات قاره و شرکت پایانه‌های نفتی و اداره کل بنادر و دریانوردی در حال بررسی و همچنین اقدام برای مهار و پاکسازی آلودگی دریا هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان عنوان کرد: حوادث آلودگی نفتی دریا ناشی از نشت نفت از خطوط انتقال از مهم‌ترین علل آلودگی‌های نفتی در خلیج فارس در سال‌های اخیر بوده که نیاز است شرکت‌های نفتی اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از این‌گونه آلودگی‌ها انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه آلودگی نفتی دریا تاثیر جبران ناپذیری بر زیست بوم دریایی دارد، اقدامات شرکت‌‎های نفتی را برای جلوگیری از آلودگی دریا کافی ندانست و بیان کرد: سازمان محیط زیست بر اساس قوانین، این‌گونه موارد را پیگیری و خسارت‌های وارد آمده به زیست بوم دریایی را برای اعمال قانون و همچنین احیای زیستگاه محاسبه و مطالبه می‌کند و مسئولان شرکت‌های نفتی باید طبق قوانین اقدامات لازم را انجام دهند.

قلی نژاد گفت: خلیج فارس یک اکوسیستم غنی و میراث طبیعی ارزشمندی است که فواید فراوانی را برای ساحل نشینان و کشور‌های منطقه دارد و باید طبق قوانین برای حفاظت از آن تلاش کرد.

وی عنوان کرد: جزیره خارگ زیستگاه آبسنگ‌های مرجانی و یک اکوسیستم با ارزش زیستی است و آلودگی‌های نفتی مهم‌ترین تهدید این زیست بوم است بنابراین به همه دستگاه‌ها و شرکت‌های مسئول تاکید می‌شود آلودگی اخیر را به سرعت پاکسازی و اقدامات پیشگیرانه را با دقت اجرایی کنند.

استان بوشهر حفاظت محیط زیست خلیج فارس محیط زیست نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر