کد خبر: 1049793 A

دادستان کرمانشاه:

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از ارجاع ماهانه ۴۸۰۰ پرونده به دادسرای کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه، شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:‌ طی یازده ماه گذشته علاوه بر ورود پرونده های روزانه و ماهانه به دادسرای عمومی و انقلاب ۱۳۰۰ فقره از موجودی پرونده های ورودی به دادسرا کاهش یافته است. همچنین تعداد ۲۴۰۰ پرونده اجرای احکام کیفری نیز بررسی شده است.

کرمی تصریح کرد: در دادسرا همراهی و همدلی بسیار خوبی با سایر نهادها حاکم است و در جهت رفع مشکلات و احقاق حق مردم از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم. 

مدعی العموم کرمانشاه با اشاره به آمار رسیدگی به پرونده ها در دادسرا نیز گفت: طی یکسال گذشته رسیدگی به پرونده های کلیه دستگاههای قضایی استان به طور میانگین ۱۰ روز کاهش یافته است که نشان از تلاش دستگاه قضا دارد.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در ادامه از پرداخت طلب ۲۰۰ نفر از مالباختگان "مکتب گلیم و گبه" تا قبل از تعطیلات نوروز خبر داد.

تاکنون تمامی بدهی های محکوم علیه از فروش اموال وی که به بانک ملل سپرده شده بود پرداخت شده است و از تعداد ۱۳ هزار مالباخته ۴۳۴ نفر با مبلغ ۲۳ میلیارد تومان طلب خود را دریافت نکرده اند.

دادستان کرمانشاه از پرداخت بدهی حدود ۲۰۰ نفر از مالباختگان این مکتب خبر داد و افزود : تا قبل از تعطیلات نوروز حدود ۶ میلیارد به حساب مالباختگان واریز خواهد شد.

دادستان کرمانشاه همچنین با اشاره به مسئله تغییر کاربری ها در اراضی نیز گفت: هدف و اولویت اصلی ما تامین امنیت غذایی مردم است و در این زمینه طی یازده ماهه سالجاری ۷۵۶ مورد به مساحت ۱۵۱ هکتار از اراضی کشاورزی اعاده وضعیت شده که نسبت به پرونده های رسیدگی شده طی ۱۰ سال گذشته که ۶۲۵ مورد به مساحت ۱۶۱ هکتار بوده افزایش داشته است.

دادستان کرمانشاه میزان خلع ید در اراضی ملی وابسته به مسکن و شهرسازی را حدود ۱۲۰۰ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: برای این اراضی سند صادر شده و ۸۰ هکتار دیگر نیز در دست بررسی است.

کرمی در ادامه با اشاره به افزایش سرقت های خرد نیز گفت: ممکن است زندانی بعد از آزادی مشروط بازهم مرتکب جرم‌ شود ولی نمی توان گفت دلیل افزایش تمای سرقت های خرد در جامعه امروز فقط زندانیان آزاد شده هستند، هر چند برخی از این افراد هم در سرقت های شکل گرفته دخیل بوده اند که با آنها برخورد شده ولی دلایلی دیگری همچون تورم ، بیکاری، کرونا و افزایش نرخ فلزات نیز در این امر دخیل  می باشد که سبب افزایش اینگونه سرقت ها در جامعه شده است.

کرمی افزود: ممکن است زندانی بعد از آزادی مشروط بازهم مرتکب جرم‌ شود ولی نمی توان گفت دلیل افزایش تمای سرقت های خرد زندانیان آزاد شده هستند.

وی خاطر نشان کرد: رویکرد قوه قضاییه حبس زدایی است ولی مسامحه وپایش زندانیان قطعا شامل جرائم غیر عمد‌ می شود که کمترین جرم را مرتکب شده اند واین کار متعلق به جرائم خشن‌ و مجرمین خطرناک نخواهد شد.

کرمی با اشاره به نزدیک شدن چهارشنبه آخر سال نیز گفت : هرشب شاهد مصدومیت های زیادی هستیم که در این زمینه دستور العمل هایی در جهت جلوگیری از اقدامات خطر آفرین به نیروی انتظامی و سایر ضابطین ابلاغ شده است و سعی می کنیم چهارشنبه سوری امسال با کمترین حاشیه طی شود، ولی خانواده ها نیز باید مراقبت و نگهداری از فرزندان خود را در اولویت قرار دهند.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در پایان از کسب رتبه دوم کشوری دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه در زمینه پایش زندانیان خبر داد و گفت: در طرح پایش تمامی اسناد و اوراق زندانیان بررسی شد و آزادی آنها در جهت حفظ امنیت جامعه مد نظر قرار گرفت.

دادسرا پرونده مالباختگان گلیم وگبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر