کد خبر: 1049349 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان طبس با اشاره به وضعیت حاد و بحرانی کشاورزان و دامداران منطقه بواسطه خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها گفت: در صورت حمایت نشدن کشاورزان از سوی دولت و عدم تامین خسارت‌ها اغلب اهالی ناگزیر به فروش زیر قیمت دام و مزارع خود و مهاجرت به حاشیه شهرها خواهند شد.

مسعودرضا بندگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با ناگوار توصیف‌کردن وضعیت‌کشاورزان و دامداران‌شهرستان طبس و احتمال نابودی کشاورزی منطقه اظهار داشت: زمستان امسال با سرمایی بی‌سابقه همراه بود به طوری که 23 شب در منطقه یخبندان و کولاک شدید داشتیم که باعث نابودی مزارع گندم و جو این شهرستان شد. علاوه بر این امسال تنها 10/5 میلیمتر بارندگی داشتیم که کشاورزان و دامداران با توجه به خشکسالی به وجود آمده با ضرر و زیان سنگین و غیر قابل جبرانی مواجه شدند.

وی افزود: از سوی دیگر طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان هواشناسی استان 99 درصد وسعت شهرستان طبس درگیر خشکسالی شده که این وضعیت بیانگر نابودی کشت و دام در منطقه است. اگر مقدار کمی هم بارندگی داشتیم به صورت پراکنده بوده است. متاسفانه باید بگویم به علت آفتاب داغ طبس و گرمای شدید همان مقدار اندک آب بارندگی نیز تبخیر می‌شود و وزش باد هم مزید برعلت می‌شود تا دامنه خشکسالی گسترده تر شود.

بندگی: در حال حاضر باید 1000 تن جو مدت دار به شهرستان طبس ارسال شود تا دام های شهرستان تلف نشوند چرا که در این شهرستان بیش از 200 هزار دام سبک داریم که میزان سهمیه تامین خوراک شان جوابگوی نیازشان نیست. برای هر دام روزی 100 گرم جو تعیین شده در حالی که دامداران به ما مراجعه می کنند و با ناراحتی می گویند این میزان جو در طول یک ماه 3 کیلو می شود که مصرف دام های شان خیلی بیشتر از این سهمیه است.

 بندگی ادامه داد: اگر مسئولان تدبیری نیندیشند با توجه به حوادث اخیر خطر نابودی دامداری و کشاورزی در طبس حتمی خواهد بود. مراتع خشک و علوفه‌ای برای دام‌ها وجود ندارد. مشکل دیگری که کشاورزان شهرستان طبس با آن مواجه اند قیمت های نجومی جوی کنسانتره و کاه است که تهیه آنها با قیمت های نجومی از عهده کشاورزان منطقه خارج است.

وی گفت: محصول جو به صورت سهمیه‌بندی به شهرستان طبس ارسال ولی به صورت قطره‌چکانی بین دامداران توزیع می‌شود که جوابگوی نیاز دامداران نیست. دامداران هم نگران تغذیه دام‌ها هستند و هم واقعا توان پرداخت هزینه علوفه دام شان را ندارند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان طبس عنوان کرد: در این وانفسا دلالان در کمین نشسته اند تا با شرایط موجود و بحران تهیه علوفه دام‌ها را از دامداران به قیمت پایین خریداری کنند و دامداران نیز از ترس تلف شدن دام شان تن به خواسته آنها می‌دهند. اگر این رویه ادامه پیدا کند و از دامداران و کشاورزان حمایت نشود موجب ورشکستگی و زمین گیر شدن شان می شود. تولید کننده سردرگم مانده که چکار کند. دولت و مجلس باید برای آنها چاره ای بیندیشند.

دام


وی تاکید کرد: در حال حاضر باید 1000 تن جوی مدت دار به شهرستان طبس ارسال کنند که دام های شهرستان تلف نشوند چرا که در این شهرستان بیش از 200 هزار دام سبک داریم که میزان سهمیه تامین خوراک شان جوابگوی نیازشان نیست. برای هر دام روزی 100 گرم جو تعیین شده در حالی که دامداران به ما مراجعه می‌کنند و با ناراحتی می گویند این میزان جو در طول یک ماه 3 کیلو می شود که مصرف دام های شان خیلی بیشتر از این سهمیه است.

بندگی ادامه داد: شب گذشته یکی از دامداران منطقه با من تماس گرفت و گفت 300 راس بز داشته که 150 راس آنها زایمان کرده‌اند که حدودا تعدادشان به 450 راس رسیده و سهمیه خوراک شان برای یک ماه 600 کیلو جو بوده که این میزان تنها کفاف 3 روزشان را می دهد.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان طبس بیان کرد: اگر مسئولان برای ارسال 1000 تن جو به شهرستان بهانه نزدیک شدن به شب عید را دارند که کامیون برای حمل بار ندارند باید بگویم در شهرستان برای نهادهای دامی و حمل گندم سکوی بارانداز وجود دارد و اداره کل راه آهن شرق کشور در طبس به راحتی و با کمترین هزینه می‌تواند از بندر جوی مورد نیاز را بارگیری کرده و به انبار 2000 تنی اداره کل جهاد کشاورزی منتقل و در حداقل زمان بین دامداران توزیع کند.

وی ادامه داد: اگر مشکل دامداران و کشاورزان طبس حل نشود ناگزیرند به حاشیه شهرهای بزرگ مهاجرت کنند و اهالی این شهرستان که خود تولید کننده نهاده‌های دامی و کشاورزی هستند به مصرف کننده تبدیل شده و به مشاغل کاذب روی بیاورند.

بندگی گفت: پیشنهاد می کنم برای کمک به دامداران شهرستان شرکت پشتیبانی امور دام، دام های دامداران را به صورت یکجا و مدت دار خریداری کند و جهت پروار به شرکت ها بفروشد. ولی با این وجود باز هم تاکید می‌کنم بهترین روش برای کمک به دامداران همان ارسال جو به منطقه است تا این دام مولد تحویل کشتارگاه نشود. هرچند که بیش از 2000 تن جو نیاز است که دامدار از این شرایط بحران خارج شود ولی ارسال 1000 تن هم فعلا نیازشان را تاحدودی برطرف می کند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان طبس افزود: موضوع دیگر امهال وام‌های کشاورزان، باغداران و دامداران بحران زده شهرستان ناشی از خشکسالی و سرمازگی است. دولت و نمایندگان مردم در مجلس به خصوص نماینده شهرستان طبس به قید فوریت این وضعیت را بررسی کنند چرا که بیشتر دامداران و کشاورزان بدهکارند و توان پرداخت تسهیلات شان را ندارند.

گفت و گو از : مریم بازوند

خشکسالی کشاورزی هواشناسی کشاورزان گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر