کد خبر: 1047904 A

وزیر جهاد کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کنترل سیلاب یکی از اهداف مهم در ایجاد پارکهای آبخیزداری است و در این میان توسعه پارکهای آبخیزداری به عنوان یک راهبرد کلیدی در منابع طبیعی کشور دنبال می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کاظم خاوازی در سفر یکروزه خود به استان مرکزی و در جمع اصحاب رسانه، افزود: در سال جاری مطالعات پایه ۲۴ حوزه آبخیز کشور انجام شد و اقدامات تخصصی آبخیزداری از جمله ایجاد پارکهای آبخیزداری برای ۱۱ شهر در معرض سیل پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: سازه‌های آبخیزداری کاربری های متنوعی دارد که باید در توسعه شهرها به صورت بهینه از آنها بهره گرفته شود و مردم نیز باید با فواید این سازه‌ها آشنا شده و همچنین در عرصه مدیریت منابع آبی، صنعت گردشگری و کنترل حوادث قهری به درستی از این ظرفیتها استفاده شود.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ایجاد پارکهای آبخیزداری در راستای اقدامات کارشناسی برای پیشگیری و مهار خسارات ناشی از حوادث قهری در وزارت جهاد کشاورزی در دست انجام است.

خاوازی تصریح کرد: تجربه سیل شیراز و خساراتی که در منطقه دروازه قرآن این شهر برجای ماند یک هشدار جدی بود و این حوادث قهری باید با امور کارشناسی آبخیزداری کنترل شده و دیگر در سال‌های آتی نباید شاهد تکرار چنین مسائلی باشیم.

وی بیان داشت: پارک آبخیزداری ایجاد شده در دره گردشگری گردوی اراک نمونه خوبی از سازه‌های آبخیزداری است که امروز به بهره برداری می رسد. نهالستان هایتک ساوه نیز در توسعه باغات پسته کل کشور تأثیرگذار است و می‌تواند پایه انواع باغ‌های مادری پسته در کشور باشد.

بهره برداری از پارک آبخیزداری دره گردشگری گردوی اراک، بازدید از عرصه 2000 هکتاری جنگل کاری شده چپقلی در استان مرکزی، بازدید از نهالستان هایتک پسته در شهرستان ساوه، توسعه باغات در اراضی شیب دار، بازدید از شهرک گلخانه آوه در شهرستان ساوه و بازدید از مجموعه تولید نهال شرکت ماهان و دیدار با نماینده ولی فقیه استان مرکزی، از جمله برنامه‌های سفر یکروزه وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی است.

 

وزیر جهاد کشاورزی پارک آبخیزداری دره گردشگری گردوی اراک عرصه جنگل کاری چپقلی استان مرکزی نهالستان هایتک ساوه توسعه باغات در اراضی شیب دار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر