کد خبر: 1047633 A

شهردار شیراز مطرح کرد:

شهردار شیراز با اشاره به زیربنای حدود ۲۰ هزار مترمربع باغ موزه هنر را یکی از سرمایه های جدید این کلانشهر عنوان کرد و گفت: در نقطه کانونی این باغ، یک موزه احداث خواهد شد که در آینده به یکی از مراکز گردشگری شیراز تبدیل می‌شود.

به گزارش ایلنا، حیدر اسکندرپور در آئین روز درختکاری و کلنگ زنی باغ موزه هنر افزود: طبق قانون شورای عالی شهرسازی، حفظ و نگهداری باغ‌های قصردشت به عهده شهرداری است و باغ‌های شیراز به ٥ گروه تقسیم  می شوند و قانون گذار و سیاست گذار این اجازه را به شهرداری می‌دهد که برای حفظ و احیای باغ‌های گروه یک قصردشت، تغییر کاربری باغ‌های گروه ٥ را انجام و از محل درآمد حاصل از این تغییر کاربری، باغ‌های گروه یک را تملک و نگهداری کند.

شهردار شیراز با بیان اینکه تاکنون ٢٥٠ هکتار از باغ‌های گروه یک قصردشت به تملک شهرداری درآمده است، عنوان کرد: اینکه آیا ما به درستی توانسته‌ایم ٢٥٠ هکتار باغ تملک شده را نگهداری کنیم موضوع مهمی است و پس از تملک مردم انتظار دارند که بهتر نگهداری شوند، لذا باید برنامه منسجمی برای آبیاری، نگهداری و حفاظت از باغ‌ها تدوین شود.

اسکندرپور ادامه داد: هم‌اینک سه باغ یک، ۱۸ هکتاری به تملک شهرداری شیراز درآمده و در حال احیاء است و برای اولین بار معکوس عمل کرده‌ایم و به جای تغییر کاربری زمین را به باغ تبدیل می‌کنیم.

ContentImages_115125

وی با بیان اینکه مفهوم باغ با پارک متفاوت است، عنوان کرد: در دو سال گذشته برای آبیاری باغ‌های قصردشت به مشکل اساسی برخورد کردیم و در یک مقطع با همکاری باغداران با تانکر آبرسانی به باغ‌ها انجام شد.

شهردار شیراز اظهار کرد: یک سئوال اساسی که مردم از شهرداری طی دهه‌های اخیر داشته‌اند این است که شهرداری چه فرصت جدید گردشگری در شیراز در کنار آثار باستانی و گردشگری قبلی ایجاد کرده است؟ این سئوال قابل تامل است. برای پاسخ به این سئوال در شورای پنجم با همفکری کارشناسان و مدیران حوزه شهری و معماری پروژه‌های شاخصی را تعریف کردیم و این پروژه‌ها می توانند داشته‌های جدید شیراز شوند.

اسکندرپور اظهار کرد: در جنوبی ترین نقطه شهر شیراز بزرگترین پردیس سینمایی شیراز در دست احداث است که این پروژه نیز به داشته‌های گردشگری شیراز اضافه می‌شود.شهردار شیراز خاطرنشان کرد: شیراز شهری با قدمت فرهنگی و تاریخی است و داشته شیراز، داشته فرهنگی است و باید آن را تقویت کنیم.

فعال بودن 122 پروژه در شهر شیراز 

نوذر امامی ریس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز  شیراز در دنیا شهری بی بدیل است و جاذبه های متعدد این کلان شهر ان را بی نظیر کرده است، گفت: یکی ازبهترین دوران سازندگی خدمت و ابادانی در شیراز در دوران شورای پنجم و شهرداری فعلی  رقم خورده است  بطوری که علیرغم مشکلات  اقتصادی و بر کشور مستولی است و  بر تمام ارگان  مختلف زندگی، اجتماع و فرهنگ تاثیر گذاشته اما این شهر کارگاه سازندگی و عمران و ابادانی است.

 وی  با به فعال بودن 122 پروژه در شهر شیراز  از 27 پروژه شاخص  در این کلان شهر نام برد  و گفت: یکی ازپروژه های شاخص شورای و شهرداری پروژه باغ موزه هنر است که  قرار گرفتن این باغ موزه در گروه یک باغ های قصر دشت می تواند فضای مفرح و متفاوتی را برای شهروندان ایجاد کند.

 به گفته امامی از ابتدای اغاز به کار شورای پنجم  انسان محوری  در سیاست گذاری و اهدافی  این شورا برای جهت گیری اقدامات مبنای کار قرار گرفت تا اقدامات که در مقابل با خودرو محوری برای بهتر شدن فضای زندگی موثر واقع شد.

  به گفته امامی شورای پنجم  و شهرداری طبق معیار و مصادیق جز موفق ترین  دوران مدیریت شهری را دارند گفت: در شورای پنجم حتی یک متر مربع از فضای گروه یک باغ های قصر دشت تغییر کاربری  نیافت در حالی در شوراهای قبل 8 هزار متر مربع فضای گروه یک باغ های قصر دشت تغییر کابری داده شده است.

 ۶۵۰۰ اصله درخت در باغ موزه هنر کاشته می‌شود

جواد بهادری معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز نیزدر این آیین که همزمان با کلنگ زنی  پروژه باغ موزه هنر بود  گفت: این باغ موزه با هدف حفظ ، احیا و باز افرینی باغ های قصر دشت ،افزایش فضاهای فرهنگی ، هنری و تفریحی شهر در راستای توسعه پایدار ، ایجاد جاذبه جدید گردشگری در کوچه 30 بلوار میرزایی شیرازی احداث می شود.

 به گفته بهادری مساحت این باغ موزه 18.6 هکتار است که فضای سبز پیش بینی شده 10 هکتار  بوده و 6500 اصله درخت در ان کاشته می شود.

بهادری با اشاره به اینکه این باغ موزه در فضای گروه یک باغ های قصر دشت احداث می شود تصریح کرد:  براساس داده های و عکس‌های موجود فضای در نظر گرفته سابقه باغ نداشته است و شهرداری شیراز برای اولین بار در طول مدیریت شهری علاوه بر احیا باغ نسبت به احداث یک مرکز هنری و فرهنگی در این مکان اقدام می کند.

 بهادری تاکید کرد که برای اولین بار بعد از  مصوب شدن طرح ساماندهی باغ های قصر دشت در سال79 ،  شهرداری شیراز  حدود 16 هکتار از باغ های گروه یک را احیا می کند، اقدامی بی‌نظیر است. همچنین با تکمیل شدن فاز 2مطالعات محور گردشگری و پیاده‌‌راه سلامت شهید چمران‌جنوبی در چند ماه آینده شاهد بهره‌برداری این پروژه خواهیم بود.

به گفته معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز در مجاورت این باغ موزه طرح  پل زندگی برای اتصال چمران جنوبی و شمال احداث می‌شود پروژه هایی که بین پهنه باغ‌های منصور آباد و قصر دشت پیوندی ایجاد می کند که در توسعه فضای گردشگری و اوقات فراغت شهروندان نقش بسیار زیادی خواهد داشت.

سرمایه گردشگری مشکلات موزه هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر