کد خبر: 1047557 A

با حضور معاون وزیر؛

هم‌اندیشی با اعضای کانون‌هماهنگی‌تشکل‌های گردشگری خراسان رضوی با حضور معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، ولی تیموری با اشاره به ایجاد تشکل‌های گردشگری اظهار کرد: زمانی درگیر این موضوع بودیم که تاسیسات گردشگری مجوز فعالیت از ما دریافت می‌کرد اما تشکل صنفی آن از وزارت‌خانه‌ای دیگر مجوز فعالیت دریافت می کرد واین چالشی بود که ما برای نظارت با مشکل مواجه می‌کرد اما اکنون با اجرای قانون، فعالیت‌های گردشگری به صورت واحد مدیریت می‌شوند.

وی ادامه داد: هنوز تشکل‌های زیرمجموعه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جوان است در حالی که قانون نظام صنفی سابقه‌ای 60-70 ساله دارد و در طول سالیان طولانی به انسجام رسیده اند.

تیموری تصریح کرد: باید مسیر ایجاد و فعال شدن تشکل‌های گردشگری را گام‌به‌گام طی کنیم.

او با اشاره به برخی چالش‌های تشکل‌های صنفی گذشته و ضرورت ایجاد تشکل‌های حرفه‌ای زیرمجموعه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: در گذشته متولی گردشگری، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بود اما تشکل‌های حوزه گردشگری تحت نظارت یک وزارت خانه دیگر قرار داشتند و ما نمی‌توانستیم نظارت قانونی داشته باشیم.

تیموری گفت: اکنون دیگر تشکل‌های صنفی حوزه گردشگری پاتوقی برای افراد نیست بلکه مدیریت و تصدی گری امور گردشگری به آن‌ها واگذارشده است.

تیموری افزود: هنور برخی چالش‌ها و خلاءهای قانونی داریم که به مرور برطرف خواهد شد.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به راه‌اندازی تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری در این استان اظهار کرد: استان خراسان رضوی با ایجاد تشکل حرفه ای گردشگری جزو استان های پیشگام بوده است.

رئیس ستاد ملی خدمات سفر کشور با بیان این که سفرهای نوروزی مسئولانه و ایمن انجام خواهد شد، تصریح کرد: مصوبات ستاد ملی کرونا برای همه وزارت خانه‌ها و نهادها فصل الخطاب است و نباید هیچ‌گونه اظهارنظری خارج از مصوبات این ستاد باشد در ستاد ملی پیشگیری‌ومقابله با کرونا انجام سفرهای نوروزی با شرایطی مصوب شده است.

او تاکید کرد: سفر با تورهای گردشگری و سفر در صورتی که مکان اقامت در تاسیسات گردشگری رزرو  شده باشد، در نوروز مجاز است.

تیموری با اشاره به حمایت‌های دولت برای جبران خسارت های ناشی از شیوع ویروس کرونا به تاسیسات گردشگری، گفت: تمدید امهال در تسهیلات دریافتی و مالیات‌های موظفی، برای سه ماهه اول سال آینده در دستور کار ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا قرار دارد و در حال حاضر تمدید امهال تسهیلات تا آخر خرداد ماه پیشنهاد شده است.

او افزود: با توجه به شرایط و امیدهایی که برای کنترل شیوع کرونا وجود دارد به صورت مقطعی و سه ماهه تمدید خواهد شد و در صورت تداوم شرایط تمدید برای بار دیگر در دستور کارقرار خواهد گرفت.

هم‌چنین ابوالفضل مکرمی‌فر مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی دراین نشست گزارشی از وضعیت تاسیسات گردشگری و تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری استان ارائه کرد و گفت: با آغاز فعالیت شش تشکل گردشگری حرفه‌ای در استان، کانون‌هماهنگی تشکل‌های گردشگری استان تشکل شده است و سه تشکل حرفهای دیگر در حوزه گردشگری استان نیز در مسیر تشکیل قرار دارد.

وی با‌ اشاره به شیوع کرونا و تعطیلی تاسیسات گردشگری استان در نوروز 99 اظهار کرد: تشکل‌ها و تاسیسات گردشگری استان همکاری بسیار خوبی را داشته اند و با وجود تعطیلی فعالیت تا چند ماه از تعدیل نیروی انسانی خودداری کردند.

خراسان رضوی گردشگری گردشگری و صنایع دستی معاون معاون وزیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر