کد خبر: 1047549 A

از سوی شهرداری اصفهان و دفتر ملی یونسکو انجام شد؛

سند بررسی راهکارهای خروج از رکود بازار صنایع دستی در بحران کرونا در اصفهان از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان رونمایی شد.

به گزارش ایلنا از اصفهان، با حضور معاون استاندار، معاون فرهنگی شهردار اصفهان،‌ نایب رئیس شورای شهر اصفهان و جمعی از مدیران شهرداری و فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری از سند و پژوهشی تحت عنوان " بررسی راهکارهای خروج از رکود بازار صنایع دستی در بحران کرونا " رونمایی شد. 

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری در این نشست اظهار کرد: طی جلساتی که برگزار شد حوزه‌های صنایع دستی و صنایع خلاق که در ایام کرونا مورد تهدید و آسیب قرار گرفتند بررسی شد تا راهکارهای برون رفت از مشکلات این حوزه ها مورد مطالعه قرار بگیرد.  

محمد عیدی بر لزوم ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از رکود صنایع خلاق، تاکید کرد و افزود: هویت فرهنگی اصفهان بر دوش فعالان صنایع دستی و صنایع خلاق بوده به همین منظور لازم است این فعالان مورد توجه قرار بگیرند.

وی ادامه داد: تمام همت ما این بوده تا سندی روی میز قرار بگیرد که کاربردی بوده و بتوانیم بر مبنای آن اقداماتی در سطح شهر،‌ استان یا حتی کشور برای حوزه صنایع دستی و صنایع خلاق و گردشگری انجام دهیم.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان پیرامون پژوهش انجام شده در این خصوص گفت: دفتر کمیسیون ملی یونسکو ایران در استان اصفهان با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در راستای رسالت خود در عرصه فرهنگ و هنر استان، ‌پژوهشی را در این مسئله آغاز کردند که نتیجه اولیه آن به چاپ رسیده است.  

وی تاکید کرد: این پژوهش مبتنی بر بررسی مسئله رکود بازار صنایع دستی از چند منظر جامعه شناختی، ‌بازاریابی، مدیریت استراتژیک، تحلیل سوآت و تجارب دیگر کشورهاست که هر منظر به اجمال آمده است.

عیدی ادامه داد: بیش از 100 راهکار و ایده برای احیا و توسعه صنایع دستی اصفهان در این پژوهش ذکر شده که کاربردی ترین آنها با عنوان ایده های کاربردی و زودبازده ارائه شده است.

حرکت بر مسیری مبتنی بر ظرفیت های فوق العاده شهر اصفهان

نایب رئیس شورای شهر اصفهان نیز در این نشست، فضای حاکم بر ارکان شهرداری و مدیریت شهری را فضایی مبتنی بر حرکت به سمت واقعیات و ظرفیت های شهر اصفهان ذکر کرد و گفت: امروز نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان بودجه برای اداره شهر اصفهان نیاز است که بخشی از این بودجه توسط منابع عوارض ساختمانی از شهروندان تامین می شود.

نصیر ملت تصریح کرد: شهر برای جبران خدمات و کسری سرانه خدماتی مورد نیاز خود نیاز به منابع مالی دارد که برای تامین این منابع مالی نیاز به بارگزاری های جدید در شهر دارد تا بتواند درآمد کسب کند. این نوع درآمد تا جایی که شهر ظرفیت داشته باشد می تواند ادامه پیدا کند و از یک جایی به بعد شهر تمام می شود و متاسفانه این موضوعی است که در همه شهرهای ایران وجود دارد.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد بارگزاری مازاد بر ظرفیت شهرهای ایران وجود دارد، تصریح کرد: این بارگزاری های مازاد موجب فرار طبقه خلاق از این شهرها به خارج از کشور برای کسب شرایط بهتر شده است.

 پویایی طبقه خلاق شهر

وی ادامه داد: شهر اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امروز ما شاهد تهی شدن شهر از طبقه خلاق شده ایم. شهری هم که از این طبقه خالی شود نمی تواند به آینده ای روشن امیدوار باشد؛ بنابراین باید هر چه سریعتر این مسیر اصلاح شده و به سوی مسیری مبتنی بر ظرفیت های فوق العاده شهر شود.

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در حال حاضر تلاش مدیریت شهری این است که تمرکز خود را بر مسیر توسعه بر مبنای ظرفیت های شهر بگذارد و شاهد این مدعا تصویب چند طرح از جمله طرح اصفهان 2020 با نگاه استفاده از ظرفیت های شهر، طرح توسعه و تقویت صنایع خلاق،‌ توجه جدی و احیای ظرفیت های فرهنگی ملموس و ناملموس و ... بوده تا این طرح ها راهی برای نجات استان باشد.

ملت گفت: بودجه شهر اصفهان برای سال 1400 تنها نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان است که به هیچ عنوان با ظرفیت هایی که گردشگری برای شهری مانند ونیز ایجاد می کند قابل مقایسه نیست بنابراین این موضوع نشان می دهد ما تا چه میزان می توانیم از ظرفیت های گردشگری خود استفاده کنیم.

نایب رئیس شورای شهر اصفهان تصریح کرد: در صورتیکه صنایع دستی اصفهان حمایت شود اقتصاد اصفهان نجات می یابد. اگر حوزه صنایع دستی موفق باشد و زنده بماند مقدمه ای برای توسعه شهر در همه ابعاد فراهم می شود بنابراین باید کمک کرد تا مطالعات و پژوهش هایی که انجام می شود مورد حمایت قرار بگیرد.

گفتنی است اصفهان اردیبهشت 1400 میزبان اولین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران از سوی شهرداری اصفهان و وزارت میراث فرهنگی است و رونمایی از این سند در آستانه برگزاری این جشنواره، از این منظر اقدامی ویژه و حائز اهمیت است.

اصفهان اقتصاد شهرداری صنایع دستی یونسکو شهرداری اصفهان ایلنا استان اصفهان جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر