کد خبر: 1046514 A

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه:

مدیرکل منابع طبیعی کرمانشاه گفت: امسال ۳۰ فقره آتش سوزی مهم در سطح حوزه منابع طبیعی استان ثبت شد که منجر به حریق ۱۲۰ هکتار از مراتع و جنگل‌ها شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه، ماشالله کولانی عصر امروز در نشستی خبری که به مناسبت هفته منابع طبیعی در محل این اداره کل برگزار شد، اظهار داشت: در سال گذشته ۶۲ فقره در آتش سوزی به مساحت ۱۶۴ هکتار در منابع طبیعی استان رخ داد اما امسال این آمار از نظر سطح ۲۶ درصد و از نظر تعداد ۵۲ درصد کاهش یافت.

وی افزود: این کاهش آمار در حالی بود که بارش نزولات آسمانی باعث رشد چند برابری پوشش گیاهی و در حقیقت عوامل گسترش حریق در ماه‌های گرم شده بود.

کولانی، با بیان اینکه ۶۵ درصد حریق‌های امسال ناشی از حضور و بی توجهی گردشگران بود، اظهارداشت: براساس آمار ۱۴ درصد به دلیل سرایت از آتش زدن مزارع، ۱۵ درصد ناشی از اختلافات قومی قبیله ای، چهار درصد ناشی از سرایت حریق از جنگل‌های کشور همسایه و ۲ درصد عوامل طبیعی بود.

به گفته وی، عمده آتش سوزی های استان در منابع طبیعی شهرستان‌های پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، گیلانغرب و کرمانشاه رخ داده است.

مدیرکل منابع طبیعی کرمانشاه، عوامل کاهش حریق در سال ۹۹ را هم فرهنگ سازی، اطلاع رسانی، همکاری رسانه‌ها و تلاش دستگاه های اجرایی دانست.

کولانی، تشکیل ۱۷ پایگاه موقت اطفای حریق، تشکیل ۴۰ اکیپ واکنش سریع در سطح ادارات، ۱۶۵ گروه ۱۰ نفره متشکل از افراد بومی را از دیگر عوامل موثر در کاهش آتش سوزی ها دانست و گفت: امسال ۲۴۰ دستگاه دمنده اطفای حریق با کمک دولت و خیرین خریداری و در اختیار گروه های اطفا حریق قرار گرفت.

وی گفت: سال ۹۹ برای جنگل‌ها و دوستداران طبیعت سال خوبی از نظر حریق نبود چرا که چهار نفر از یاوران جنگل جان خود را فدا کردند و چهار جنگلبان مجروح شدند تا از منابع طبیعی محافظت کنند.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع اجرای طرح کاداستر و سند دار کردن عرصه های منابع طبیعی استان اشاره کرد و گفت:‌ در پایان سال گذشته سند تک برگ‌ برای ۹۳ هزار هکتار از منابع طبیعی استان صادر شد.

کولانی افزود: این آمار از ابتدای امسال با رشد چشمگیری مواجه بود و به بیش از ۸۶۰ هزار هکتار رسید که تا پایان سال به یک میلیون هکتار افزایش پیدا خواهد کرد.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه در هفته منابع طبیعی بیش از ۵۵۰ هزار اصله نهال در سطح استان کاشته خواهد شد، اظهار داشت: امسال بیش از ۳۰۰ هزار اصله نهال در سطح شهرستان های مختلف استان برای کاشت توزیع خواهیم کرد.

وی افزود: همچنین ۲۰۰ هزار نهال را نیز در قالب زراعت چوب در اختیار کشاورزان در شهرستان قصرشیرین قرار خواهیم داد و ۵۰ هزار اصله را هم به منظور کشت صنوبر توزیع خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش جداکردن اقتصاد مردم روستایی از جنگل را یکی از راه های حفاظت از آن دانست و گفت: امسال ۳۰ میلیارد ریال به منظور جدا کردن اقتصاد روستاییان از جنگل در بخش سرفیروز آباد هزینه شده است.

مدیرکل منابع طبیعی همچنین با ارائه آماری از مقابله با متصرفان منابع طبیعی، گفت: از ابتدای امسال تا کنون با ۱۴۳ مورد تصرف منابع طبیعی برخورد و در مجموع ۲۴۸ هکتار از منابع ملی از متصرفان پس گرفته شده است.

هفته منابع طبیعی جنگل ها اتش سوزی مراتع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر