کد خبر: 1046071 A

جاذبه های گردشگری گیلان؛

آبشار “لاتون” با نام محلی “بارزاو” به شماره ثبت ملی ۶۴۵ که در فهرست میراث طبیعی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، با ۱۰۵ متر ارتفاع ثبت شده است.

به گزارش ایلنا از آستارا، این آبشار زیبا که یک اثر طبیعی منحصر به فرد کشور است، از لحاظ بلندی، مرتفع‌ترین آبشار چهار فصل ایران به حساب می آید و در ۱۵ کیلومتری جنوب آستارا و شش کیلومتری روستای کوته کومه بخش لوندویل این شهرستان مرزی قرار دارد که طی این مسافت از روستای کوته کومه تا آبشار ۳ ساعت و درحدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می شود .

در مسیر صعود آبشار، تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیبا با چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض‌تر است. در بالا دست آبشار بزرگ «لاتون»، ۳ حوض بزرگ طبیعی وجود دارد که از زیبایی‌های بی نظیر و منحصر به فرد منطقه «لاتون» به حساب می‌آید.
 
آبشار «لاتون» از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل رؤیت است و این آبشار از دامنه‌های شرق کوه "اسپینه" سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپینه سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای کاسپین می‌شود.

از تنوع جانوری اطراف آبشار لاتون نیز می‌توان به گرگ، خرس، جوجه تیغی و راکون ، اسب، گاو و گوسفند اشاره کرد.

3

1

4

5

7

9

10

11

گزارش و تصاویر از : علی ملالی

ایران زمستان زیبایی صنایع دستی و گردشگری آبشار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر