کد خبر: 1044942 A

عطایی خبر داد:

عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی گفت: فرآیند پیگیری خسارت شرکت‌های ایرانی حادثه دیده در آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه افغانستان از شرکت‌های بیمه آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، ابراهیم عطایی در این خصوص افزود: گر چه طرح و بررسی خسارت‌های گمرک اسلام قلعه آغاز شده اما این روند هنوز وارد مرحله مطالبه و چالش‌های مالی مرتبط نشده است.

وی مجموع کامیونها و تانکرهای سوخت آسیب دیده در حادثه اسلام‌قلعه افغانستان را بطور تقریبی دو هزار دستگاه ذکر و بیان کرد: بر اساس این ارزیابی تقریبی تعداد خودروهای باری و تانکر آسیب دیده با مالکیت ایرانی در آن حادثه حدود ۵۰ دستگاه بوده است. 

عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی ادامه داد: مالکیت بیشترین حجم کالاها و سوخت در حال حمل توسط خودروهای باری سنگین آسیب‌دیده در آتش‌سوزی گمرک مرزی افغانستان متعلق به بازرگانان شرکت‌های تجاری و باربری ایران است. 

وی گفت: فرایند رسمی اداری مطالبه خسارت‌های حادثه اسلام‌قلعه افغانستان به بازرگانان و شرکت‌های تجاری و باری ایران از شرکت‌های بیمه آغاز شده اما این روند هم‌اینک در مرحله مقدماتی قرار دارد. 

عطایی پیش از این هم تر اعلام کرده بود: افزون بر ۱۰۰ شرکت حمل و نقل خراسانی در منطقه مرزی ایران و افغانستان در شرق خراسان رضوی فعالیت دارند لذا به احتمال زیاد همه این شرکتها در جریان حادثه گمرک مرزی افغانستان خسارت دیده‌اند. با توجه به اینکه تقریبا همه بار و خودروهای سنگین و تانکر حاضر در گذرگاه مرزی داخل خاک افغانستان زیر پوشش شرکتهای بازرگانی ایران بوده‌اند پیش‌بینی می‌شود خسارات سنگینی به تاجران کشورمان وارد آمده است. 

تاسیسات گمرک مرزی اسلام‌قلعه افغانستان واقع در مقابل گمرک مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی عصر ۲۵ بهمن ماه دچار انفجار تانکرهای سوخت و آتش‌سوزی سنگین و گسترده شد. شدت این حادثه موجب شد تا والی هرات برای امداد و پشتیبانی مهار بحران، از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کند.

گمرک اسلام‌قلعه در خاک افغانستان و فاصله ۲۵ کیلومتری از شرق شهر تایباد استان خراسان رضوی قرار دارد. 

آتش سوزی حمل و نقل خراسان رضوی گمرک اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر