کد خبر: 1043639 A

مدیرکل انتقال خون استان:

مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت: در سال جاری ۵۴۰ واحد پلاسمای خون توسط شهروندان قزوینی برای کمک به درمان بیماران اهدا شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، مریم مدرسی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان قزوین اظهار کرد: امسال تولید پلاسمای خون و پلاکت فرزیس در استان قزوین نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد رشد یافته است و در این مدت ۵۴۰ واحد پلاسمای خون و ۴۹۲ واحد پلاکت فرزیس از اهداکنندگان قزوینی دریافت و برای کمک به درمان بیماران در بیمارستان ها استفاده شده است.

مدیرکل انتقال خون استان بیان کرد: پلاسماهای اهدایی از بیماران بهبود یافته کرونایی که سرشار از آنتی بادی هستند برای کمک به درمان بیماران کرونایی در اختیار بیمارستان ها قرار گرفته اند و براساس ارزیابی ها بازخورد خوبی در بهبود حال آنان داشته است.

مدرسی ادامه داد: سه دستگاه پلاسما فرزیس در استان قزوین مشغول فعالیت برای دریافت پلاسما از اهداکنندگان بوده که یک مورد از آنها به تازگی در پایگاه انتقال خون تاکستان مستقر شده است. 

وی با اشاره به مراجعه ۴۲ هزار و ۴۳۱ نفر به پایگاه های انتقال خون استان قزوین در ۱۱ ماهه امسال،گفت: از این تعداد ۳۲ هزار و ۷۳۲ نفر شرایط لازم از حیث سلامت را داشتند و موفق به اهدای خون شدند.

این مسئول با بیان اینکه ۵۵ درصد اهداکنندگان خون در قزوین را اهداکنندگان مستمر تشکیل می دهند، یادآور شد: امسال نسبت به سال گذشته خون گیری در استان قزوین ۹ درصد کاهش یافته است که البته این کاهش به دلیل شیوع کرونا بوده و در مجموع کشوری نیز حدود ۱۰ درصد کاهش آمار خون گیری را داشته ایم.

به گفته مدیرکل انتقال خون استان، ۶.۷ درصد اهدا کنندگان در استان قزوین زنان و ۹۳.۳ درصد را مردان تشکیل می دهند.

مدرسی با بیان اینکه ضایعات فرآورده های خونی در استان قزوین ۱.۶ درصد است، اضافه کرد: قزوین از این حیث رتبه برتر کشوری را دارد که محصول تلاش همکاران ما در اداره کل انتقال خون و دانشگاه علوم پزشکی و همکاری کادر پزشکی و درمانی استان استان است.

وی با بیان اینکه پایگاه های انتقال خون استان قزوین در شهرهای قزوین و تاکستان همه روزه حتی در ایام تعطیل پذیرای اهداکنندگان هستند، افزود: پایگاه سیار اهدای خون استان نیز هم اکنون در شهرستان بوئین زهرا مستقر است و استقبال خوب و بالایی از شهروندان این شهرستان برای اهدا شاهد بوده ایم.

این مسئول از پیگیری برای ایجاد پایگاه سیار انتقال خون در آوج خبر داد و گفت: در این رابطه قرار است ساختمانی از سوی خیران به اداره کل انتقال خون استان قزوین اختصاص پیدا کند.

مدیر کل انتقال خون استان در ادامه از شهروندان قزوینی دعوت کرد تا در ایام پایانی سال و نوروز ۱۴۰۰ نیز اهدای خون را فراموش نکنند تا ذخایر خونی استان برای کمک به نجات جان بیماران دچار کمبود و مشکل نشود.

مدرسی یادآور شد: افراد بالای ۱۸ سال تا ۶۰ سال و اهداکنندگان مستمر به شرط تایید سلامت از سوی پزشک تا سن ۶۵ سال امکان اهدای خون را دارند.

وی با بیان اینکه به طور میانگین روزانه ۱۰۰ واحد خون اهداکنندگان در استان قزوین دریافت می شود، ادامه داد: با همت اهداکنندگان، هیچ مشکلی در تامین خون و فرآورده های خونی مورد نیاز استان قزوین نداریم و ۱۰۰ درصد نیازهای درخواستی مراکز درمانی و بیمارستانی را تامین کرده ایم.

این مسئول با بیان اینکه اهدای هر واحد خون از افراد می تواند به نجات جان سه بیمار کمک کند،به محدودیت هایی که متقاضیان اهدای خون دارند اشاره کرد و گفت: برای اطمینان از سلامت فرد اهدا دهنده علاوه بر معاینات و تشخیص پزشک پیش از اهدا افرادی که اقدام به خالکوبی و تتو یا حجامت کرده باشند نیز تا یک سال امکان اهدا ندارند.

استان قزوین انتقال خون بیمارستان خالکوبی درمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر