کد خبر: 1043544 A

رئیس اداره معین اقتصادی شهرستان مشهد:

رئیس اداره معین اقتصادی شهرستان مشهد گفت: باید از ظرفیت حضور میلیونی زائران مشهدالرضا(ع) برای توسعه کسب و کار با ایجاد شرایط و بازارهای مناسب جهت تهیه و تامین سوغات استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، نخستین جلسه شناسایی ظرفیت‌های شاخص توسعه کسب و کارها در مناطق با هدف احصاء ظرفیت‌ها و شناسایی‌تشکل‌های کارآفرینی محلات با حضور نمایندگان مناطق ۱۳ گانه شهرداری مشهد و به میزبانی منطقه ۹ برگزار شد.

در این جلسه ناصر فهیمی رئیس اداره معین اقتصادی شهرداری با اشاره به اقدامات این اداره، اظهار کرد: در حال حاضر چندصد اپلیکیشن در حوزه های مختلف خدماتی، آموزشی و فروش فعال هستند که برخی از آنها برای مردم شناخته شده نیست که با شناساندن این برنامه‌ها به مردم، می توان در توسعه حوزه کسب وکاراز جمله فروش محصولات خانگی اقدامات قابل توجهی انجام داد.

وی در ادامه به شناسایی کارگاه های مختلف از جمله تولید کیف چرم، ماسک، پوشاک و...توسط نمایندگان معین اقتصادی در محلات مختلف مشهد اشاره کرد و افزود: این کارگاهها ظرفیت های خوبی برای توسعه اشتغال دارند به گونه ای که برخی از اینها در یک محله، اشتغال خوبی به وجود آورده اند.

فهیمی اظهار داشت: از عروسک سازی به عنوان شغلی که نیاز به سرمایه زیاد و مکان ویژه ندارد و خانم ها در خانه در کنار خانه داری می توانند انجام دهند و سنگ سرپانتین نیز به عنوان تنها سوغات خاص مشهد که از مواد اولیه تا کالای تولید شده در مشهد صورت می گیرد، به عنوان دو ظرفیت مهم اشتغال در مشهد می توان نام برد لذا این اداره در راستای توسعه ظرفیت های اشتغال، با تسهیل گری، افراد و کارگاههای فعال را شناسایی و با یکدیگر مرتبط می سازد.

وی در ادامه اظهار داشت: این اداره تعدادی از تشکل های کارآفرینی محلات که ظرفیت هایی برای هم محله ای های خود فراهم کردند را شناسایی کرده است و مناطق نیز از طریق ظرفیت فرهنگی محله و شورای اجتماعی محلات می توانند ظرفیت های این تشکل ها را شناسایی و استفاده نمایند تا از ابن طریق مشکلات در حوزه کسب و کار را برطرف نماییم.

فهیمی با بیان اینکه برای توسعه ظرفیت های اشتغال در محلات مشهد، ٣٠ تفاهم نامه با هدف هم افزایی و هماهنگی معین اقتصادی شهرداری درراستای اهداف اقتصاد مقاومتی با دستگاهها و نهادهای دولتی منعقد کرده ایم؛ گفت: تعهدات معین اقتصادی شهرداری در این تفاهم نامه ها تسهیلگری و هماهنگی و هم افزایی است و همچنین کارگروه تخصصی توسعه ظرفیت های اشتغال باحصورنمایندگان ۶ سازمان شهرداری وتعدادی از ادارات دولتی درحال برگزاری است و اتفاقات خوبی در این حوزه رقم خواهدخورد.

وی افزود: ما به این منظور تفاهم نامه ای بافنی وحرفه ای استان برای برگزاری دوره های آموزشی داریم و همچنین آموزش کارگران درراستای طرح ساماندهی کارگران ساختمانی که هماهنگی لازم صورت گرفته است. 

وی اضافه کرد: ما ۱۴ فرهنگسرا باحدود هزار رشته آموزشی در سطح شهر مشهد داریم که بعد از اتمام دوره آموزشی مدرک معتبر ارائه نمی دهند لذا با برگزاری جلسات با فنی و حرفه ای شیوه نامه ای تهیه شده است که دوره های آموزشی فرهنگسراها با مدرک فنی و حرفه ای باشد. 

رئیس اداره معین اقتصادی شهرداری مشهد گفت: معین اقتصادی دو موضوع مهم؛ توسعه ظرفیت های اشتغال و ترویج و اطلاع رسانی را برعهده دارد، همچنین نشست عصرانه‌های کارافرینی را با حضور مدیران و کارشناسان حوزه اشتغال و کارآفرینان برتر برگزار میکنیم.

فهیمی بیان کرد: معمولا هر منطقه چند ظرفیت  شاخص دارد، لذا اگر ظرفیتی می خواهد در مناطق احصاء شود باید در حوزه کسب و کار بوده و قابلیت توسعه داشته باشد.

در ادامه این جلسه نیز نمایندگان مناطق به ظرفیت های اشتغال موجود مناطق ۱۳گانه شهرداری پرداخته و توضیحات مربوطه را ارائه کردند.

اشتغال سرمایه سوغات کسب و کار مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر