کد خبر: 1043123 A

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی:

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: صاحبان کارت های بازرگانی در هر حالتی باید در مقابل قانون پاسخگو باشند و به این باور برسند مقابل قانون راه گریزی ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، موسی خلیل الهی در نشست بررسی موضوع کارت های بازرگانی اجاره ای و جعلی با بیان اینکه متاسفانه کارت های بازرگانی جعلی و یکبار مصرف به یک دغدغه و معضل در کشور تبدیل شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه حقوق گمرکی و دولتی از این طریق قابل وصول نبوده امور مالیاتی کشور ضربه می خورد.

وی افزود: مبنای بسیاری از تخلفات کارت های بازرگانی برای افراد غیرصالح بوده و اگر مراحل و نحوه صدور کارت های بازرگانی اصلاح شود به صورذت خودکار مابقی مراحل نیز اصلاح خواهد شد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با بیان اینکه خوشبختانه قانونگذار تعریف مشخصی از تاجر در قانون ارائه کرده است، تصریح کرد: برخی اوقات به افرادی کارت بازرگانی داده شده که بر اساس تعریف قانونی تاجر نیستند، اگر شاخصه های قانونی در فرایند اعطای کارت بازرگانی رعایت شده و به افراد دارای صلاحیت کارت بازرگانی داده شود بسیاری از تخلفات حل می شود.

وی ادامه داد: گاها صاحب اصلی کارت بازرگانی که از طریق آن تخلفی صورت گرفته مشخص بوده اما به دلیل مسایلی همچون سن کم فرد دارنده کارت برخوردی با او نمی‌شود، در حالی که فرد صاحب کار باید در مقابل قانون پاسخگو باشد و به این باور برسد مقابل قانون راه گریزی ندارد.

خلیل الهی با اشاره به توسعه سیستم های الکترونیکی در کشور و جایگزینی آن با مراحل فیزیکی، گفت: با توجه به توسعه الکترونیکی و دقت و سرعت غمل سیستم‌های الکترونیکی به منظور صدور کارت‌های بازرگانی و بایگانی اسناد مربوطه مراکز صدور کارت بازرگانی باید به سیستم های الکترونیکی مجهز شوند

آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی قانون دادگستری رئیس کل دادگستری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر