کد خبر: 1042906 A

چند خبر از میراث فرهنگی فارس؛

مسئول اداره ، گردشگری و صنایع‌دستی آباده از کشف و ضبط پنج ظرف سفالی و دستگیری چند متهم در این شهرستان خبر داد.

به‌ گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، داوود جعفرپور اظهار کرد: پنج ظرف سفالی با ارزش تاریخی با همکاری فرمانده انتظامی آباده در این شهرستان کشف و ضبط شد.

وی ادامه داد: متهمان به همراه پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده ‌شدند. این اشیا برای بررسی بیشتر در اختیار اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آباده قرار گرفته است.

کشف یک پایه ستون تاریخی در شهرستان بیضا

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیضا از کشف یک پایه ستون تاریخی در روستای بابلبام این شهرستان خبر داد.راضیه زارع  اظهار کرد: طی عملیات تسطیح زمین در سالیان قبل برای احداث یک باسکول در روستای بابلبام این شهرستان این پایه ستون تاریخی به‌صورت اتفاقی کشف‌ شده است.

وی ادامه داد: طی پایش مناطق مختلف این شهرستان این پایه ستون تاریخی برای بررسی‌های بیشتر در اختیار اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیضا قرار گرفته است.

زارع بیان کرد: در این منطقه پایه ستون‌های مشابه نیز کشف شده که آخرین مورد آن سال گذشته بوده است و بر اساس گزارش یگان حفاظت میراث‌فرهنگی به مجموعه میراث جهانی تخت جمشید ارسال‌ شده است.

پوشش اضطراری بر روی مجموعه تاریخی شیخ دانیال خُنج

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خُنج از پوشش اضطراری مجموعه تاریخی شیخ دانیال خبر داد.

 سمیر زمانی اظهار کرد: با توجه به کاوش‌های باستان‌شناسی انجام‌شده در مجموعه تاریخی شیخ دانیال که منجر به نمایان شدن پلان اصلی و سازهای سنگی پیرامون محوطه بنا شده است، حفاظت از این محوطه بعد از کاوش صورت گرفته در دستور کار این اداره قرار گرفت تا از آسیب‌های احتمالی پیشگیری شود.

وی افزود: با رایزنی‌های متعدد از طریق جلب مشارکت‌های اجتماعی از طرف طایفه دانیالی مبلغ ۹۰۰ میلیون ریال برای پوشش اضطراری با نصب لوله داربست و ایرانیت به متراژ ۳۱۸ مترمربع بر روی محوطه کاوش شده هزینه شده است.

استان فارس پوشش کشف و ضبط گردشگری و صنایع دستی تخت جمشید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر