کد خبر: 1042861 A

رئیس کل دادگستری استان قزوین:

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: اعمال مجازات جایگزین حبس از برنامه‌های راهبردی دستگاه قضا است و نقش موثری در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ادارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، حجت الاسلام نورالله قدرتی در نشست علمی، تخصصی پیرامون کاهش جمعیت کیفری با تمرکز بر مجازات های جایگزین حبس، اظهار کرد: این سیاست که در سال‌های اخیر از سوی دستگاه قضا اجرایی شده، نقش موثری در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و استفاده بهینه از توان و ظرفیت زندانی‌ها برای خدمات رسانی به جامعه داشته است.

رئیس کل دادگستری استان بیان کرد: یکی از اهداف اصلی و برنامه‌های راهبردی دستگاه قضا کاهش حبس است یعنی به جز مجازات‌هایی مانند حدود و قصاص که در شرع مقدس تعریف شده و قابل تغییر نیستند، برخی دیگر مانند تعزیرات به تشخیص حاکم یعنی حکومت و نظام اسلامی از طریق قوه مقننه مشخص می‌شوند و بعد به مرحله اجرا می‌رسند.

 قدرتی ادامه داد: مردم باید بدانند راه حل مشکلات حقوقی و قضایی، تقدیم شکایت و ورود به دستگاه قضایی نیست و امروز دنیا در حال تجربه راه حل های علمی با تبعات کمتری است که هیچ گونه مخالفتی با معارف دینی ندارد.

وی افزود:  زندان به عنوان یک مجازات نه تنها در راستای اهداف اصلاح و درمان موثر نیست بلکه منجر به قطع رابطه زندانی با زندگی عادی، خانواده، کار و اطرافیانش می شود همچنین این مجازات علاوه بر محکوم، صدمات و آسیب‌های جبران ناپذیری را نیز به خانواده و جامعه وارد می‌کند که باید برای کاهش آنها اقدام شود.

مقام ارشد قضایی استان اذعان کرد: متاسفانه با وجود اصلاحات صورت گرفته در قانون آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی از سال ۹۲ به بعد همچنان فاصله زیادی بین نگاه همکاران قضایی و قانون گذار وجود دارد.

رئیس کل دادگستری استان یادآورشد: برای حل مسأله ازدحام جمعیت در زندان‌ها باید استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور جهت طراحی الگوی نوین مواجهه با مسأله زندان و تحول در سیاست‌های کیفری مورد توجه قرار گیرد.

استان قزوین جامعه حبس زندان دادگستری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر