کد خبر: 1042733 A

مدیر کل بازرسی استان فارس:

مدیر کل بازرسی استان فارس گفت: قوانین متعددی برای شفافیت تعریف‌شده است، اما زمانی که فعالیت اقدامات ما در روند پروژه‌های عمرانی‌ شفاف و درست باشد، به گونه ای که همه چیز در یک اتاق شیشه‌ای قابل رؤیت باشد، مردم و دستگاه های اجرایی می توانند با نظارت خود در صورتی که حتی خطا رخ دهد، آن را گوشزد و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

به گزارش ایلنا، کاظم اکرمی در آیین رونمایی از سامانه «سیستم اطلاعات مدیریت پروژه (PMIS)»، سامانه «مدیریت حمل و نقل بار» و سامانه «سبزینه» گفت: سامانه های رونمایی شده به دلیل دارا بودن قابلیت های ذکر شده تاثیر زیادی در راستای شفاف سازی  دارند.

وی با اشاره به ویژگی سامانه PMIS در مدیریت پروژه های عمرانی شهرداری شیراز تصریح کرد: زمابندی در یک پروژه فاکتور بسیار اثرگذاری است و اگر این فاکتور به درستی تعریف نشود، علاوه بر افزایش زمان اجرای پروژه، هزینه های بسیار زیادی تحمیل می کند که به هیچ وجه قابل جبران نیست. اکرمی درباره تاثیرگذاری تامین منابع و تخصیص اعتبارات در روند و تکمیل پروژه های عمرانی   عنوان کرد اگر مدیری نسبت به میزان اعتبار تخصص یافته به پروژه ها علم نداشته باشد، اقدامات عمرانی به نتیجه نمی رسد و پروژه به صورت نیمه تمام رها می شود و این طولانی بودن منجر به این می گردد که دیگر پروژه قابلیت اجرایی نداشته باشد، هر چند از این دسته پروژه ها در سطح استان فارس وجود ندارد.

 اکرمی عنوان کرد: اگر همه مردم نسبت به روند اقدامات شهرداری آگاهی داشته باشند و ناظر بر تمام فرایندها باشند، احتمال خطا و اشتباه کمتر می گردد.

 مدیر کل بازرسی استان فارس با تقدیر ویژه از دست اندرکاران سامانه هایی که فعالیت ها را در مسیر  شفاف سازی قرار می دهند، تاکید کرد: نباید مجموعه این اقدامات در این مرحله متوقف شود و از این دست اقدامات  علاوه بر شهرداری در سایر دستگاه های اجرایی از جمله ما تعریف و در یک پایگاه جامع طراحی و اجرایی گردد تا تمام قراردادها، معاملاتی که قانون گذار مشخص کرده و تمام فرایندها در پایگاه به درستی بارگذاری شود تا قابل دسترس برای همگان از جمله مدیران دستگاه های نظارتی باشد.

نظارت ها سریعتر و آسان تر

اکرمی  تصریح کرد: نظارت سیستمی بر روند اقدامات زیر مجموعه مانند همان اقدامی که شهرداری با سامانه PMIS انجام می دهد  علاوه بر کم کردن هزینه، نظارت ها را سریعتر و آسان تر می کند؛ موضوعی که مدنظر دستگاه های نظارتی است.

مدیر کل بازرسی استان فارس، اقدام شهرداری در رونمایی از این سامانه ها را یک قدم بزرگ در مسیر شفافیت  دانست و  اظهار امیدواری کرد  با رونمایی و راه اندازی از سامانه های موجود شهرداری و شوراییان تلاش کنند با یک سامانه جامع و کامل  اقدامات خود را ارتقاء دهند.

فعالیت بر مبنای بودجه، سلامت و شفافیت

راضی، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز نیز در خصوص سامانه PMIS در این آیین گفت: PMIS سامانه اطلاعات مدیریت پروژه و سامانه فرایندها و سلسه مراتبی است که نقطه آغازین آن بودجه مصوبه شهرداری شیراز است که بعد از تخصیص و تامین اعتبار، کلیه فرایندهای آگهی مناقصه و انتخاب پیمانکار و انعقاد قرارداد به صورت سیستمی انجام می شود.

راضی عنوان کرد: این سامانه سال ۹۷ شروع شد و ۴ تیم کاری برای راهبری این سامانه تشکیل شدند که ۱۵۰ نفر از کارشناسان شهرداری با این پروژه همکاری داشتند.

وی  با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی این سامانه ایجاد یک ساختار یکپارچه نرم افزاری در رابطه با هماهنگی بین حوزه های ستادی و اجرایی  و ارتباط با برنامه‌های بودجه ای، فنی و عمرانی و مالی است، افزود: کلیه فعالیت‌ها در این سامانه مبتنی بر بودجه مصوب، سلامت اداری، شفافیت و افزایش کارآیی و اثربخشی سازمانی  است. 

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز عنوان کرد:ویژگی مهم این سامانه بحث استفاده از دانش و هوش سازمان و استفاده لایحه های جی ای اس است که یک ابراز  بسیار قدرتمند برای رده های مدیریتی است که این سامانه تعریف کرده است. 

وی عنوان کرد: این پروژه مبتنی بر برنامه ریزی مشارکتی است که امیدواریم منشا ارتقای سلامت اداری و بلوغ سازمانی مجموعه شهرداری شیراز باشد.

استان فارس بودجه دستگاه های اجرایی شهرداری معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر