کد خبر: 1042727 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان خبر داد:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان به ضرورت اقدام هماهنگ و منسجم با مشارکت تمامی دستگاه‌های متولی امر و آحاد مردم برای مقابله با سالک در دامغان اشاره کرد و گفت: از بین بردن سالک بدون مشارکت عمومی محال است.

به گزارش ایلنا از سمنان، نوید دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گفت: فرآیند انتقال و شکل گیری هر بیماری در جامعه محقق می شود و کرونا این مهم را اثبات کرد که شکل‌گیری بیماری و ایجاد چرخه انتقال آن منوط به رفتار ما در جامعه است.

وی ادامه داد: ضرورت دارد با جونده و پشه مقابله کنیم و آموزش استفاده از پشه بند و توری را به عنوان اقدامات مراقبتی انجام دهیم.

دانایی افزود: از سال ها پیش و بالغ بر یک دهه است که سالک وارد شهرستان دامغان شده و علت آن وجود تمامی مولفه های موثر در ایجاد این بیماری از جمله موش، پشه و انگل است.

دانایی بیان کرد: بخش نظارتی اصل بسیار مهم در بحث مقابله با بیماری سالک است که باید اقدامات تمامی دستگاه های متولی امر به صورت مستمر ارزیابی شود.

وی اضافه کرد: از جمله اقدامات حمایتی که می توان انجام داد شناسایی و حمایت از کارگران فصلی و بی‌خانمان است که در حوزه کشاورزی و دامداری ها فعالیت می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان ادامه داد: برای مبارزه با سالک نیاز است از ظرفیت بسیج، سپاه و نیروی‌های نظامی و انتطامی بهره بگیریم.

دانایی یادآور شد: از بین بردن بیماری سالک امکان پذیر نیست؛ از بین بردن کامل سالک تفکر اشتباهی است و باید تلاش و اقدامات ما در این حوزه در مسیر مهار این بیماری باشد.

وی افزود: عدم مهار بیماری باعث افزایش گستره بیماری در سطح وسیع و افزایش تعداد آمار مبتلایان به سالک خواهد شد.

دامغان سالک دانشگاه علوم پزشکی سمنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر