کد خبر: 1040959 A

در بازدید مدرس از بنادر لنگه، کنگ و خمیر:

معاونان وزیر راه و شهرسازی با همراهی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان به منظور تسریع در عملیات احیای بافت های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی، از بنادر تاریخی غرب استان بازدید کردند.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، رضا مدرس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان امروز به همراه فرزانه صادق معاون شهرسازی و معماری وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و مهدی عبوری معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری از شهر بندرلنگه، بندرکنگ و بندرخمیر بازدید کرد.

رضا مدرس در پایان بازدید یک روزه از غرب استان، اظهار کرد: بندر لنگه بالغ بر 300 هکتار اراضی در حوزه بازآفرینی شهری،  اراضی بافت  فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی دارد که با بودجه و اعتباراتی که در حوزه بازآفرینی برای کمک به شهرداری‌ها تخصیص پیدا می کند، باید احیای بافت های فرسوده سرعت بیشتری بگیرد.

وی افزود: طی بازدید امروز از بافت های تاریخی بندرلنگه، مقرر شد تک بناهایی که در شهر بندرلنگه وجود دارد، احیا و مرمت شوند و با تغییر کاربری به اماکن بومگردی،  رستوران و اماکن اقامتی، اقدامات لازم به منظور احیای بافت و ایجاد نشاط و پویایی در بافت تاریخی صورت گیرد.

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری هرمزگان همچنین گفت: بر همین  اساس  مقرر شد در محدوده اراضی حوزه بازآفرینی که حدود 300 تا 400 هکتار است، مشاورر طرح اقدامات لازم را انجام بدهد و شهرداری مقرر شد حوزه مرکزی شهر را با استفاده از اعتبار حوزه بازآفرینی جداره سازی کند.

مدرس ادامه داد: اعتبارات لازم برای آسفالت معابر در حوزه سکونتگاه های رسمی نیز به شهرداری بندرلنگه تخصیص پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: بازنگری طرح جامع بندرلنگه در دستور کار استان قرار دارد و  مقرر شد پس از انجام اصلاحات و  دریافت استعلام های لازم از سوی دستگاه های اجرایی،  این طرح تا پایان سال جاری پس از تأیید در کارگروه زیربنایی در شورای برنامه ریزی و  توسعه استان مطرح و به تصویب برسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان، با اشاره به بازدید معاونان وزارت راه و شهرسازی از شهر تاریخی بندرکنگ در بخش دو م بازدیدهای امروز، عنوان کرد: در بازدید از  بندر کنگ به عنوان یکی از شهرهای مهم در حوزه بافت های تاریخی استان، اقدماتی که در حوزه بازآفرینی و احیا آن در حال انجام است مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد طرح ویژه ای که برای این منطقه مصوب شده در دستور کار اداره کل راه شهرداری و معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه قرار بگیرد.

مدرس بیان کرد: طرح ویژه احیای بافت تاریخی بندرکنگ نیز مقرر شد پس از رفع ایرادات و دریافت پاسخ استعلامات تا پایان سال جاری در کارگروه زیربنایی مطرح و در اوایل سال 1400 در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح و به تصویب برسد.

وی اضافه کرد: به منظور احیای بافت های فرسوده  و سکونتگاه های غیررسمی، ساخت مسکن اقدام ملی در دستور کار قرار بگیرد و در سیمای بیرونی آن از معماری ایرانی اسلامی بهره گرفته شود که با بافت تاریخی بندرکنگ همخوانی داشته باشد.

مدرس همچنین گفت: طی بازدید از محل احداث شهرک مسکونی دوتیس در محدوده ۵۵ کیلومتری چیرویه –چارک، نکته نظرات فنی معاونت شهرسازی و کمیته شورای عالی معماری و شهرسازی مورد بازبینی و بررسی قرار گرفت و با پیگیری  مشاور طرح و رفع نواقص پرونده، کار احداث این شهرک آغاز می شود.

بازدید از پیاده راه بندرخمیر که به صورت مشترک توسط شهرداری خمیر وشرکت با زآفرینی و بهسازی شهرهای ایران در حال انجام است آخرین مقصد بازدیدهای معاونان وزیر راه و شهرسازی و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان بود که مقرر شد کمک های لازم از سوی شرکت بازآفرینی شهری به منظور تسریع در اجرای این پروژه صورت گیرد.

بودجه معاون معاون وزیر بنادر هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر