کد خبر: 1040199 A

سرپرست معاونت امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به این‌که اجازه واگذاری‌ کودکان در اختیار مقامات قضایی است، گفت: مقام قضایی است که مشخص می‌کند بهزیستی چه بچه‌هایی و با چه شرایطی را می‌تواند واگذار کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، شهره شاهرودی با بیان این نکته که در حال حاضر در خراسان رضوی حدود ۱۱ فرزند به زنان منحصر (زنان و دختران مجرد بالای ۳۰ سال)  واگذار شده است، تاکید کرد: در خصوص سرپرستان منحصر، صلاحیت‌ها مشابه سایر متقاضیان است و تفاوت در این است که فقط فرزند دختر به این افراد تعلق می‌گیرد.

به گفته سرپرست معاونت امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی، در شهرهای نیشابور، سبزوار، خواف، مشهد، فریمان و تایباد تعداد متقاضیان بیشتر از دیگر شهرستان‌ها است.

شاهرودی در مورد سامانه ملی فرزندخواندگی گفت: سه گروه فرزندپذیر با ترتیب اولویت زوجین فاقد فرزند، خانم‌های منحصر (زنان و دختران مجرد بالای ۳۰ سال) و زوجین دارای فرزند وجود دارد. از ماه اردیبهشت این سامانه با آدرس http://adoption.behzisti.net شکل گرفت و افراد متقاضی می‌توانند با ثبت‌نام در این سامانه نسبت به دریافت فرزند اقدام نمایند. در حال حاضر  در خراسان رضوی ۸۵۰ زوج در صف انتظار فرزند در این سامانه هستند.

وی در خصوص نظارت‌های بهزیستی بعد از واگذاری فرزند به خانواده‌ها گفت: در یک دوره آزمایشی ۶ ماهه، ۹ بازدید و در یک دوره دو ساله، ۱۱ بازدید انجام می‌شود. بعد از این مدت و تا ۱۸ سالگی فرزند هر سال یک بازدید صورت می‌گیرد، البته نظارت به این شکل نیست که بهزیستی در مسائل زندگی خانواده‌ها ورود پیدا کند.

شاهرودی افزود: در واقع نظارت ما بیشتر جنبه کمکی و حمایتی دارد. ما همراه خانواده حرکت می‌کنیم و آن‌ها را در مواجهه با مشکلات و چالش‌ها، انجام کارهایی همچون انتقال اموال، خرید بیمه و... یاری می‌رسانیم، همچنین در مسائل و ناسازگاری‌های بین والدین یا بین فرزند و والدین، مداخلات روانشناختی داریم تا آسیبی در زندگی خانواده و بچه‌ها به وجود نیاید.

سرپرست معاونت امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی در خصوص بازگرداندن فرزندخوانده‌ها  به بهزیستی تصریح کرد: این اتفاق به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد؛ به طور مثال ممکن است بعد از مدتی دادگاه به این نتیجه برسد که والدین صلاحیت نگهداری از کودک را ندارند. اگر فرزند زیر ۱۸ سال باشد، با اجازه قاضی این فرآیند صورت می‌گیرد، اما اگر بچه بالای ۱۸ سال باشد، تصمیم‌گیری به عهده خودش است؛ زیراکه ممکن است او خواستار ادامه زندگی با والدین فرزند پذیر باشد.

وی افزود: دلیل دیگر می‌تواند این باشد که به طور مثال خانواده‌ای بچه‌ شیرخواری را تحویل گرفته‌اند و از آنجایی که در این سن خیلی از اختلالات خودشان را نشان نمی‌دهند، پس از مدتی با بروز بیماری در فرزند، خانواده تصمیم به بازگرداندن او می‌گیرند. البته در این خصوص قانون‌گذار اظهار می‌کند که اگر بچه در زمان تحویل، سالم باشد و هر گونه نقص عضو یا اختلالی بعد از واگذاری در بچه به وجود آید، دلیل موجهی بر فسخ فرزندخواندگی نیست.

شاهرودی با بیان اینکه یکی دیگر از دلایل لغو فرزندخواندگی و بازپس‌گیری فرزندان تصمیم عجولانه، عدم سازگاری با شرایط و اقدام زودتر از موعد است، ادامه داد: مثلا یکی از زوجین نازا بوده و برای نگهداری زندگی خود، طرف مقابل  را ترغیب به گرفتن فرزندخوانده می‌کند، اما به دلیل اینکه این زوجین با سوگ نازایی کنار نیامده‌اند و این مسئله را در رابطه خود حل نکرده‌اند، گذر زمان و نفوذ خانواده‌ها باعث به‌هم‌ریختن قوام و تداوم زندگیشان شده و این امر منجربه طلاق و فسخ فرزندخواندگی می‌شود.

وی درمورد طرح بهزیستی تحت عنوان طرح «مشک» یا مراقبت مشارکتی اطفال، گفت: خیلی از  خانواده‌های واجد شرایط فرزند خواندگی، می‌توانند یک کودک که حکم سلب حضانت ندارد را برای دوره ۶ الی ۲۴ ماه نزد خود نگهدارند تا فرزند از محبت پدر و مادر بهرمند شده و نیازهای عاطفی و روانی وی تامین گردد. همچنین  این مدت برای یک دوره قابل تمدید است، به طور کل چهار سال فرزند می تواند از محبت والدین بهرمند شود.

بهزیستی خانواده خراسان رضوی زنان کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر